Ponad stu małych studentów ukończyło rok akademicki Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzeici w Chrzanowie

Rok akademicki rozpoczęło 150 studentów w wieku 6-12 lat z powiatu chrzanowskiego i okolic. Dyplomy zaliczenia otrzymało 110 studentów, z czego 19 dzieci ukończyło studia z wyróżnieniem. Otrzymały w nagrodę książki z płytą pt. „Multimedialna historia Polski”.

Ponad stu małych studentów ukończyło rok akademicki Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzeici w Chrzanowie

23 czerwca w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego dziecięcych studentów z Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci. W spotkaniu uczestniczyli studenci,  ich rodzice oraz zaproszeni goście: Tadeusz Szybalski - przewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego, Małgorzata Bigaj – dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie oraz przedstawiciele darczyńców i sponsorów Fundacji Małopolski Uniwersytet dla Dzieci. Uroczystość prowadziła dr hab. Małgorzata Grodzińska - Jurczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, członek Rady Naukowej MUdD. 

W 2012 roku pięciu studentów Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci przystąpiło do projektu prac licencjackich. To: Amelia Bolisęga, Dominika Jankowska, Marcel Jazgar, Jakub Kochański i Jan Szala.

- Powstało pięć fantastycznych prac. Wszystkie napisane i wykonane samodzielnie, prawdziwie interdyscyplinarne: od nauk inżynieryjnych przez nauki społeczne i historię do entomologii i biologii – ocenia Jolanta Różowska, prezes Fundacji Małopolski Uniwersytet dla Dzieci w Chrzanowie.

Licencjaci otrzymali dyplomy oraz honorowy tytuł licencjata, a w nagrodę cyfrowy mikroskop ręczny z kolorowym ekranem LCD umożliwiający obserwację bez konieczności stosowania okularu. Najlepsze prace zostaną publiczne zaprezentowane w przyszłym roku akademickim.

Szóstka innych studentów wykonała dodatkowe prace. Studentki: Gabriela Jamrozik, Zuzanna Kotela, Julia Kotela oraz Weronika Kucharska odpowiedziały na zaproszenie prof. Wandy Sułkowskiej i trzy z nich wykonały rysunki, a jedna napisała pracę na temat wykładu "Jak się zarabia pieniądze". Dziewczynki otrzymały wyróżnienie, dyplomy i nagrody - książki z płytą pt. ”Multimedialna historia Polski”.

Także wyróżnienie i nagrodę (kalkulator naukowy) odebrał student Jakub Szyndler, któremu prof. Marek Safjan opowiadający dzieciom o prawie i prawodawstwie zaproponował, aby Kuba napisał pracę z dziedziny prawa. Jakub podjął to wyzwanie. Powstała praca multimedialna pt. „Akty prawne, które ukształtowały współczesny świat”, która została niedawno wysłana do Luksemburga.

Szóstą wyróżnioną w tej kategorii została studentka Anna Wiśniewska, która 15 czerwca podczas dziecięcej konferencji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie przedstawiła swoją pracę licencjacką z ubiegłego roku pt. „Podróż po Układzie Słonecznym i w nieznane".

- Było to najlepsze wystąpienie dziecięce na tej konferencji. Ania zebrała mnóstwo braw i zapewnień o bardzo wysokim poziomie prezentacji – dodaje Jolanta Różowska.

Po każdym z 18 wykładów jakie odbyły się w tym roku miała miejsce część dyskusyjna, w której to studenci zadawali pytania wykładowcom.

- Były to zawsze bardzo ciekawe pytania, poszerzające temat lub pozwalające zobaczyć rzeczy z zupełnie nowej perspektywy. Odkrywcze lub pozornie oczywiste. Uniwersytet dla Dzieci powstał właśnie po to, aby dzieci mogły zadawać takie pytania i aby dorośli uczyli także czegoś od małych studentów. Ta właśnie dociekliwość została nagrodzona i spośród setek pytań i komentarzy, które padły w tym roku akademickim trzy z nich zostały wybrane, a ich autorzy  nagrodzeni programami i zabawkami edukacyjnymi – mówi J. Różowska.

Byli to: Kacper Tybor za pytanie po wykładzie z optyki: „Jeśli naukowcy odkryją cząstki szybsze od światła to co będzie z prawami fizyki opartymi na prędkości światła?”

Szymon Potocki za pytanie po wykładzie z paleozoologii: „Czy jak Tyranozaur się przewrócił to umierał, bo nie mógł się podnieść?”

Marcel Jazgar, który na pytanie prof. Sajana „Jakie prawo powinno być wpisane do zbioru najważniejszych prawo człowieka? - dał odpowiedź: "Prawo dzieci do swobodnego wyrażania swoich myśli!"

Nagrody w postaci sportowych odtwarzaczy MP3 otrzymali także wolontariusze Fundacji - młodzież tworząca Straż Uniwersytecką. Nagrody ufundował starosta chrzanowski oraz darczyńcy fundacji.

Rekrutacja na przyszły rok akademicki już się rozpoczęła - należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie uniwersytetdladzieci.com.pl.