Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Ponad stu małych studentów ukończyło rok akademicki Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzeici w Chrzanowie

Rok akademicki rozpoczęło 150 studentów w wieku 6-12 lat z powiatu chrzanowskiego i okolic. Dyplomy zaliczenia otrzymało 110 studentów, z czego 19 dzieci ukończyło studia z wyróżnieniem. Otrzymały w nagrodę książki z płytą pt. „Multimedialna historia Polski”.

Ponad stu małych studentów ukończyło rok akademicki Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzeici w Chrzanowie

23 czerwca w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego dziecięcych studentów z Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci. W spotkaniu uczestniczyli studenci,  ich rodzice oraz zaproszeni goście: Tadeusz Szybalski - przewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego, Małgorzata Bigaj – dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie oraz przedstawiciele darczyńców i sponsorów Fundacji Małopolski Uniwersytet dla Dzieci. Uroczystość prowadziła dr hab. Małgorzata Grodzińska - Jurczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, członek Rady Naukowej MUdD. 

W 2012 roku pięciu studentów Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci przystąpiło do projektu prac licencjackich. To: Amelia Bolisęga, Dominika Jankowska, Marcel Jazgar, Jakub Kochański i Jan Szala.

- Powstało pięć fantastycznych prac. Wszystkie napisane i wykonane samodzielnie, prawdziwie interdyscyplinarne: od nauk inżynieryjnych przez nauki społeczne i historię do entomologii i biologii – ocenia Jolanta Różowska, prezes Fundacji Małopolski Uniwersytet dla Dzieci w Chrzanowie.

Licencjaci otrzymali dyplomy oraz honorowy tytuł licencjata, a w nagrodę cyfrowy mikroskop ręczny z kolorowym ekranem LCD umożliwiający obserwację bez konieczności stosowania okularu. Najlepsze prace zostaną publiczne zaprezentowane w przyszłym roku akademickim.

Szóstka innych studentów wykonała dodatkowe prace. Studentki: Gabriela Jamrozik, Zuzanna Kotela, Julia Kotela oraz Weronika Kucharska odpowiedziały na zaproszenie prof. Wandy Sułkowskiej i trzy z nich wykonały rysunki, a jedna napisała pracę na temat wykładu "Jak się zarabia pieniądze". Dziewczynki otrzymały wyróżnienie, dyplomy i nagrody - książki z płytą pt. ”Multimedialna historia Polski”.

Także wyróżnienie i nagrodę (kalkulator naukowy) odebrał student Jakub Szyndler, któremu prof. Marek Safjan opowiadający dzieciom o prawie i prawodawstwie zaproponował, aby Kuba napisał pracę z dziedziny prawa. Jakub podjął to wyzwanie. Powstała praca multimedialna pt. „Akty prawne, które ukształtowały współczesny świat”, która została niedawno wysłana do Luksemburga.

Szóstą wyróżnioną w tej kategorii została studentka Anna Wiśniewska, która 15 czerwca podczas dziecięcej konferencji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie przedstawiła swoją pracę licencjacką z ubiegłego roku pt. „Podróż po Układzie Słonecznym i w nieznane".

- Było to najlepsze wystąpienie dziecięce na tej konferencji. Ania zebrała mnóstwo braw i zapewnień o bardzo wysokim poziomie prezentacji – dodaje Jolanta Różowska.

Po każdym z 18 wykładów jakie odbyły się w tym roku miała miejsce część dyskusyjna, w której to studenci zadawali pytania wykładowcom.

- Były to zawsze bardzo ciekawe pytania, poszerzające temat lub pozwalające zobaczyć rzeczy z zupełnie nowej perspektywy. Odkrywcze lub pozornie oczywiste. Uniwersytet dla Dzieci powstał właśnie po to, aby dzieci mogły zadawać takie pytania i aby dorośli uczyli także czegoś od małych studentów. Ta właśnie dociekliwość została nagrodzona i spośród setek pytań i komentarzy, które padły w tym roku akademickim trzy z nich zostały wybrane, a ich autorzy  nagrodzeni programami i zabawkami edukacyjnymi – mówi J. Różowska.

Byli to: Kacper Tybor za pytanie po wykładzie z optyki: „Jeśli naukowcy odkryją cząstki szybsze od światła to co będzie z prawami fizyki opartymi na prędkości światła?”

Szymon Potocki za pytanie po wykładzie z paleozoologii: „Czy jak Tyranozaur się przewrócił to umierał, bo nie mógł się podnieść?”

Marcel Jazgar, który na pytanie prof. Sajana „Jakie prawo powinno być wpisane do zbioru najważniejszych prawo człowieka? - dał odpowiedź: "Prawo dzieci do swobodnego wyrażania swoich myśli!"

Nagrody w postaci sportowych odtwarzaczy MP3 otrzymali także wolontariusze Fundacji - młodzież tworząca Straż Uniwersytecką. Nagrody ufundował starosta chrzanowski oraz darczyńcy fundacji.

Rekrutacja na przyszły rok akademicki już się rozpoczęła - należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie uniwersytetdladzieci.com.pl.