Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Obchody X Dnia Drzewa w Powiecie Chrzanowskim

Dzień Drzewa to akcja ekologiczna, poprzez którą Centrum Informacji Ekologicznej włącza się w ogólnopolskie obchody Święta Drzewa.

Obchody X Dnia Drzewa w Powiecie Chrzanowskim

mgr inż. Barbara Michalik

 

Jest to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja, który inicjując lokalne akcje sadzenia i ochrony drzew powiększa obszar terenów zielonych i lasów w wielu regionach kraju, buduje świadomość społeczną na temat niezastąpionej roli drzew w adaptacji do zmian klimatu.

Już po raz dziesiąty w akcji Dzień Drzewa w Powiecie Chrzanowskim, brali udział uczniowie ze szkół gimnazjalnych gminy Trzebinia oraz szkół ponadgimnazjalnych powiatu chrzanowskiego. Zaprosiliśmy młodzież wraz z ich opiekunami do Psar – do pasieki Trzebińskiego Koła Pszczelarzy. W czasie tegorocznej akcji chcieliśmy przybliżyć temat roślin, drzew i krzewów przyjaznych pszczołom. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat pszczół, roślin miododajnych i miodu od osób, którzy wiedza na ten temat wszystko – czyli od pszczelarzy.

Trzebińskie koło powstało w 1982 roku. Swym zasięgiem obejmuje wszystkie miejscowości gminy Trzebinia. Koło Pszczelarzy w Trzebini należy do Śląskiego Związku Pszczelarzy. W sumie w kole zrzeszonych jest 76 członków, w tym 6 Psarzan. Najmłodszy pszczelarz ma 14 lat, najstarszy 84 lata. W hodowli jest 1100 rodzin pszczelich.

W czasie spotkania padało wiele pytań ze strony młodzieży m. in. jak rozpoznać prawdziwy miód. Prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy koło w Trzebini – Pan Stanisław Gągolski, wyjaśnił, że miody kupowane w wielkich sklepach, zwłaszcza pochodzące z Chin, są przetwarzane. Aby nie krystalizowały się, podgrzewa się je i dodaje sztuczne składniki. Należy pamiętać, że proces krystalizacji miodu jest rzeczą naturalną. Nie umniejsza on wartości wyrobu. Dodał także, iż wyroby Trzebińskich pszczelarzy są całkowicie ekologiczne i bez żadnych dodatków.

Wszyscy przybyli na spotkanie mogli ogrzać się przy ognisku z kiełbaskami, które przygotowali dla nas Panowie z koła Pszczelarzy. Dzięki temu mniej odczuliśmy zimową pogodę tego dnia.

W drugiej części imprezy prelekcje wygłosił Pan leśniczy z Nadleśnictwa Chrzanów. Opowiedział on o roli drzew w ekosystemie leśnym. Uczniowie mogli także, w czasie warsztatów, nauczyć się jak określić wiek drzew stojących.

Zgodnie z ideą Dnia Drzewa posadziliśmy na terenie pasieki kilka sadzonek drzew przyjaznych pszczołom, pod czujnym okiem Pana leśniczego.

Na koniec spotkania wręczyliśmy nagrody książkowe, laureatom konkursu na prace pt. "Atlas roślin miododajnych".

Wszystkie szkoły biorące udział w obchodach Dnia Drzewa otrzymały pamiątkowe krzewy, które upiększą szkolne ogródki.

 

Nagrody ufundowali: Urząd Miasta i Gminy Trzebinia oraz Starostwo Powiatowe w Chrzanowie. Fundatorom serdecznie dziękujemy.

 

Działalność Centrum Informacji Ekologicznej Powiatu Chrzanowskiego przy ZSECH w Trzebini

 

CENTRUM INFORMACJI EKOLOGICZNEJ POWIATU CHRZANOWSKIEGO PRZY ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNO – CHEMICZNYCH W TRZEBINI

mgr inż. Barbara Michalik

mgr inż. Joanna Kulawik