Ostatni wykład w semestrze zimowym

Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci zaprasza studentów na ostatni w semestrze zimowym wykład. Będzie to spotkanie z astronomią. Wykład pt. "Co słychać we wszechświecie?" wygłosi:prof. dr hab. Marek Urbanik - z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykład odbędzie się w tą sobotę 2 lutego 2013 r. o godz 11.00 w sali wykładowej Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie ul. Focha 3 (klik)

Ostatni wykład w semestrze zimowym

Na wykładzie studenci dowiedzą się skąd czerpiemy całą wiedzę o Wszechświecie. Jak badacze analizują docierające do nas fale o różnej długości. Takimi falami jest np. światło widzialne, pozwalające nam oglądać różne obiekty: Słońce, planety, czy galaktyki. Z głębi Kosmosu docierają do nas też inne fale, dużo dłuższe od widzialnych. Jest to promieniowanie radiowe. Nasłuch fal radiowych niesie ze sobą wiele informacji, m.in. o wybuchach na Słońcu, gigantycznych magnesach planetarnych czy też pulsarach. Lecz kosmiczne fale radiowe można nie tylko podsłuchiwać - możemy również dokładnie oglądać kształty obiektów będących źródłami fal radiowych. Większość tych obiektów jest niewidoczna, albo bardzo słabo widoczna w świetle widzialnym. Badania kosmicznych fal radiowych tworzą dziedzinę nauki zwaną radioastronomią. Bez takich badań nasza wiedza o Wszechświecie byłaby niezwykle uboga.

Za dwa tygodnie rozpocznie się semestr wiosenny Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci, na którym przewidzianych jest osiem atrakcyjnych wykładów. Będzie to m.in. wykład z anatomii człowieka dr Boczarowskiego, czy też pokaz zabawek uczących zasad fizyki red. Niedzickiego, także matematyka przedstawiona oczami pasjonata - czyli maszyny liczące prof. Sysło. Zapraszamy także nowych studentów - zapisy na II semestr trwają. Więcej informacji na stronie: www.uniwersytetdladzieci.com.pl