Albertiana już po raz trzynasty

Pantomima, teatr i piosenka dominowały podczas tegorocznej odsłony Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana 2013.

Albertiana już po raz trzynasty

(Zdjęcia i treść MOKSiR Chrzanów)

 

Festiwal od kilkunastu lat organizuje Fundacja im. Brata Alberta wraz z Fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko". Półfinały festiwalu odbywają się w sześciu miastach Polski, między innymi Chrzanowie. Z roku na rok konkurencja jest coraz większa.

- Cieszą mnie dwie kwestie. Pierwsza, że z roku na rok przybywa chętnych. Druga, że niektóre zespoły uczestniczące w Albertianie stały się już wręcz profesjonalne – ocenia ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes fundacji im Brata Alberta w Radwanowicach.

W chrzanowskim etapie festiwalu udział wzięło osiem zespołów i dwóch solistów. Przyjechali z różnych stron Polski, choć w tegorocznym półfinale dominowali reprezentanci naszego województwa. Natomiast Chrzanów reprezentowany był w tym roku skromnie, bo tylko przez jednego reprezentanta - zespół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Przesłuchania konkursowe trwały kilka godzin. Publiczność mogła zobaczyć bardzo różnorodne widowiska. Były spektakle teatralne opowiadające historie brata Alberta czy Janosika, ale pojawiały się także widowiska z pogranicza pantomimy czy tańca współczesnego.

Na scenie znikały wszelkie bariery związane z niepełnosprawnością. Niektóre spektakle zachwyciły swym przekazem. Podobnie było zresztą z piosenką. Występy oceniało kilkuosobowe jury na czele którego zasiadła Lidia Jazgar, krakowska piosenkarka, dziennikarka i osoba od wielu lat współpracująca z Fundacją Brata Alberta i Anny Dymnej. Lidia Jazgar nie była zresztą jedyną profesjonalistką i uznaną gwiazdą piosenki, która znalazła się w jury festiwalu. Wśród jurorów w innych miastach też można odnaleźć znane nazwiska m.in. Pawła Kukiza czy Adama Nowaka z zespołu Raz Dwa Trzy.

Jak co roku przyznano nagrody w dwóch kategoriach. I miejsce w kategorii „grupy teatralne i przedstawienia" otrzymał zespół teatralny ŚWIETLIKI z Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej GAUDIUM ET SPES w Krakowie za przedstawienie "Sen cyrku". Z kolei II miejsce przyznano zespołowi ZETKI z Zespołu Szkół Specjalnych w miejscowości Czerwionka- Leszczyny za przedstawienie "Taniec żywiołów". III miejsce otrzymały ISKIERKI ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Chrzanowie za przedstawienie „Triumf miłości".

Wśród solistów zwyciężyła Maja Łuc ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie wykonaniem piosenki „Dłoń".

- Wybór był trudny, bo zasługujących na wyróżnienie było więcej niż wyróżnień – skomentowała Lidia Jazgar.

Laureaci wystąpią 4 marca w Teatrze Słowackiego w Krakowie podczas wielkiego finału festiwalu, któremu towarzyszyć będzie wręczenie medali brata Alberta.

(sol)