Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Albertiana już po raz trzynasty

Pantomima, teatr i piosenka dominowały podczas tegorocznej odsłony Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana 2013.

Albertiana już po raz trzynasty

(Zdjęcia i treść MOKSiR Chrzanów)

 

Festiwal od kilkunastu lat organizuje Fundacja im. Brata Alberta wraz z Fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko". Półfinały festiwalu odbywają się w sześciu miastach Polski, między innymi Chrzanowie. Z roku na rok konkurencja jest coraz większa.

- Cieszą mnie dwie kwestie. Pierwsza, że z roku na rok przybywa chętnych. Druga, że niektóre zespoły uczestniczące w Albertianie stały się już wręcz profesjonalne – ocenia ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes fundacji im Brata Alberta w Radwanowicach.

W chrzanowskim etapie festiwalu udział wzięło osiem zespołów i dwóch solistów. Przyjechali z różnych stron Polski, choć w tegorocznym półfinale dominowali reprezentanci naszego województwa. Natomiast Chrzanów reprezentowany był w tym roku skromnie, bo tylko przez jednego reprezentanta - zespół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Przesłuchania konkursowe trwały kilka godzin. Publiczność mogła zobaczyć bardzo różnorodne widowiska. Były spektakle teatralne opowiadające historie brata Alberta czy Janosika, ale pojawiały się także widowiska z pogranicza pantomimy czy tańca współczesnego.

Na scenie znikały wszelkie bariery związane z niepełnosprawnością. Niektóre spektakle zachwyciły swym przekazem. Podobnie było zresztą z piosenką. Występy oceniało kilkuosobowe jury na czele którego zasiadła Lidia Jazgar, krakowska piosenkarka, dziennikarka i osoba od wielu lat współpracująca z Fundacją Brata Alberta i Anny Dymnej. Lidia Jazgar nie była zresztą jedyną profesjonalistką i uznaną gwiazdą piosenki, która znalazła się w jury festiwalu. Wśród jurorów w innych miastach też można odnaleźć znane nazwiska m.in. Pawła Kukiza czy Adama Nowaka z zespołu Raz Dwa Trzy.

Jak co roku przyznano nagrody w dwóch kategoriach. I miejsce w kategorii „grupy teatralne i przedstawienia" otrzymał zespół teatralny ŚWIETLIKI z Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej GAUDIUM ET SPES w Krakowie za przedstawienie "Sen cyrku". Z kolei II miejsce przyznano zespołowi ZETKI z Zespołu Szkół Specjalnych w miejscowości Czerwionka- Leszczyny za przedstawienie "Taniec żywiołów". III miejsce otrzymały ISKIERKI ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Chrzanowie za przedstawienie „Triumf miłości".

Wśród solistów zwyciężyła Maja Łuc ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie wykonaniem piosenki „Dłoń".

- Wybór był trudny, bo zasługujących na wyróżnienie było więcej niż wyróżnień – skomentowała Lidia Jazgar.

Laureaci wystąpią 4 marca w Teatrze Słowackiego w Krakowie podczas wielkiego finału festiwalu, któremu towarzyszyć będzie wręczenie medali brata Alberta.

(sol)