Józef Gaweł wyróżniony

Libiąski rzeźbiarz Józef Gaweł został 8 marca w Libiąskim Centrum Kultury odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej.

Józef Gaweł wyróżniony

Zdjęcia i tekst: Libiąskie Centrum Kultury

Na swoim koncie ma niemal 40 lat pracy twórczej, okraszonej wieloma wyróżnieniami.

To zaszczytne odznaczenie odebrał z rąk Burmistrza Libiąża Jacka Latko i Przewodniczącej libiąskiej Rady Miejskiej Bogumiły Latko. Uroczystości towarzyszyła wystawa prac libiąskiego artysty.

Józef Gaweł urodził się 16.03.1938 r. w Zawoi. Mieszkańcem Libiąża jest od 1969 r. Swoją pracę twórczą rozpoczął w 1975 r. Rzeźbi w drewnie, kamieniu i graficie, a w jego dziełach dominuje tematyka sakralna, rodzajowa, dekoracyjna, użytkowa i historyczna. Na jego artystyczny dorobek składają się setki małych rzeźb oraz 34 monumentalne (czyli takie od 180 cm do 4 m wysokości). Niemal cztery dekady twórczości pana Józefa zaowocowały licznymi wyróżnieniami i nagrodami. Wśród nich najważniejsze to 1 miejsce na wystawie „40 lat PRL” organizowanej prze Kopalnię „Janina” w Libiążu, 1 nagroda biennale sztuki nieprofesjonalnej w Skawinie w roku 1989; wyróżnienie na Przeglądzie Artystów Nieprofesjonalnych regionu Ślasko-Dąbrowskiego w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Katowicach w 1990 r., wyróżnienie na Ogólnokrajowej Wystawie pod tytułem „Ginąca przyroda w oczach plastyków” 1987 r. w Poznaniu. Wyróżnienie rzeźby Józefa Gawła wystawiane były na wielu wystawach w kraju, a także zagranicą m.in. w Doniecku na terenie dzisiejszej Ukrainy w roku 1984, w Pekinie w Chinach w 1986. r., we francuskich miastach Harnes w 1997 r. oraz Rouvroy w 1999 r., w Tauchritz w Niemczech. Brał udział w wielu plenerach rzeźbiarskich w kraju, a także we Francji i Czechach. Wystawy indywidualne libiąskiego artysty prezentowane były m.in. w Zawoi, Chrzanowie, Libiążu, Katowicach, Krakowie, Makowie Podhalańskim, Zatorze, Przeciszowie, Suchej Beskidzkiej, Otmuchowie, Piotrowicach Wysokich, a także Tauchritz w Niemczech oraz Rouvroy we Francji.