VIII Powiatowe Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w Trójboju Siłowym o Puchar Stowarzyszenia „Przyjaźni Miastu”

6 kwietnia 2013r. w chrzanowskiej hali sportowej MOKSiR rozegrane zostały VIII Powiatowe Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w Trójboju Siłowym o Puchar Stowarzyszenia „Przyjaźni Miastu".

Organizatorem akcji było Stowarzyszenie „Przyjaźni Miastu" oraz partnerzy: siłownia sportowa przy ul. Pogorskiej w Chrzanowie i grupa BODYPAK. Tradycyjnie w akcje włączyło się Starostwo Powiatowe w Chrzanowie oraz Urząd Miejski w Chrzanowie, Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, Libiąskie Centrum Kultury, Bank Spółdzielczy w Chrzanowie i chrzanowskie Stowarzyszenie „Pro medica". Pierwsze dwie edycje zawodów rozgrywane były w Libiążu. Rosnące zainteresowanie imprezą skłoniło organizatorów do przeniesienia zmagań młodych ciężarowców do Chrzanowa, gdzie przedsięwzięcie przeprowadzono już sześciokrotnie.

Pomysłodawcami akcji w 2006r. było trzech uczniów Zespołu Szkół w Libiążu – Mateusz Szubel (obecnie przewodniczący Stowarzyszenia „Przyjaźni Miastu), Łukasz Bałucki (obecnie Przewodniczący Komisji Sędziowskiej zawodów) oraz Paweł Bogudziński, którzy już wówczas mieli za sobą przeprowadzenie podobnych zawodów
o randze szkolnej. Idea przyświecająca twórcom imprezy to promowanie wśród młodzieży regionu sportów siłowych, w tym szczególnie trójboju siłowego oraz sportowej rywalizacji w myśl zasady „fair play". Nigdy w historii imprezy nie pobierano opłat za start w zawodach, czy wstęp na widownię. Stowarzyszenie „Przyjaźni Miastu" to organizacja niekomercyjna, w związku z czym, żadna z osób zaangażowanych w przygotowanie
i przeprowadzenie zawodów nie pobiera z tego tytułu jakiegokolwiek wynagrodzenia – wszyscy działamy społecznie.

Pierwszymi zwycięzcami rywalizacji byli libiążanie (ZS w Libiążu), którzy dominowali w zawodach aż do czwartej edycji, triumfując drużynowo cztery razy z rzędu oraz systematycznie zdobywając wiele lokat medalowych w klasyfikacji indywidualnej. Łącznie trzy zwycięstwa drużynowe mają na koncie szkoły z Trzebini: Zespół Szkół Ekonomiczno – Chemicznych (2012r) oraz Zespół Szkół Techniczno Usługowych (2010, 2011). Najsłabiej dotychczas prezentuje się I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie, które w ciągu ośmiu lat zdołało jednokrotnie wystawić jednego zawodnika.

W tegorocznej edycji po raz pierwszy zwyciężył Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących nr 8
im. J. Kilińskiego w Chełmku. Jest to jedyna obok PCE z Chrzanowa szkoła, która uczestniczyła we wszystkich dotychczasowych edycjach mistrzostw. Zespół szkół z Chełmka reprezentowało tym razem czterech zawodników: Adam Mańkut, Dawid Dżus, Dawid Miłoń i Adrian Kowalik. Ostatni z wymienionych uczniów, podczas tegorocznych zawodów, oprócz trzeciego miejsca w rywalizacji indywidualnej i złotego medalu w drużynie może poszczycić się także wyróżnieniem Komisji Sędziowskiej za najlepszą technikę. Wszyscy członkowie drużyny planują udział
w przyszłorocznych zawodach. Ze względu na doświadczenie zawodników z Chełmka oraz co roczny progres wyników, już dziś ZSZiO nr 8 może urastać do rangi faworyta. Drugie miejsce należało do reprezentantów II LO w Chrzanowie, którzy powtórzyli sukces sprzed roku. Na szczególne uznanie zasługuje Jakub Siemek, który zwyciężył w kategorii 75-85kg, z wysoką łączną notą 477kg (drugi rezultat wśród wszystkich zawodników).

Na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy ZSE-Ch w Trzebini, z gwiazdą tegorocznych zmagań indywidualnych, Michałem Szopą na czele. Choć nie udało się powtórzyć ubiegłorocznego sukcesu drużynowego, w kategorii powyżej 85kg reprezentant trzebińskiego „Ekonoma" osiągnął łącznie ciężar pół tony, czego nie udało się powtórzyć żadnemu z rywali. Odkryciem zawodów został okrzyknięty drugi z reprezentantów ZSE-Ch, Damian Pawela, który w swojej kategorii (75-85kg) zajął czwarte miejsce.

Powiatowe Centrum Edukacyjne w Chrzanowie tym razem wystawiło jednego zawodnika – Przemysława Bolka, dla którego był to drugi start w zawodach. Zawodnik zdołał znacznie poprawić zeszłoroczny wynik(trzecia lokata), zajmując drugie miejsce, mimo, iż wystąpił w kategorii wyższej niż w ubiegłym roku (tym razem kat. 75-85kg). Łącznie reprezentant PCE odnotował wynik 467kg. Organizatorzy już planują kolejną edycję mistrzostw, na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku. Rozważane jest również rozszerzenie grona szkół zapraszanych do udziału w imprezie.
Z pewnością w dalszym ciągu w organizację zmagań młodych ciężarowców będzie angażowana duża grupa młodzieży – przede wszystkim członków Stowarzyszenia „Przyjaźni Miastu”.

DO GALERII ZDJĘĆ ORAZ WYWIADU Z GWIAZDĄ TEGOROCZNYCH MISTRZOSTWA - ZAPRASZAMY NA NASZEGO FACEBOOKA

Wyniki rywalizacji:

Klasyfikacja drużynowa:

1. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących nr 8 im. J. Kilińskiego w Chełmku

2. II Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Chrzanowie

3. Zespół Szkół Ekonomiczno – Chemicznych w Trzebini

Klasyfikacja indywidualna:

Kategoria do 75kg:

1. Mateusz Stróżak (ZS w Libiążu)

2. Adam Mańkut (ZSZiO nr 8 w Chełmku)

3. Nikodem Małodobry (II LO w Chrzanowie)

Kategoria 75 – 85kg: