Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Pałac Starzeńskich w Płazie w XV Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego. Wejdź na szlak!

W malowniczej Płazie znajduje się pałac rodziny Starzeńskich. Dzisiejszy neobarokowy wygląd budowla zawdzięcza architektowi Zygmuntowi Hendlowi, który w latach 1900–1901 dokonał jej gruntownej przebudowy. Ze względu na postać dawnego właściciela majątku – hrabiego Adama Starzeńskiego, z zawodu botanika – warto zwrócić uwagę także na przypałacowy park, w którym można napotkać egzotyczne gatunki roślin, takie jak tulipanowiec amerykański czy modrzew japoński.

Pałac Starzeńskich w Płazie w XV Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego. Wejdź na szlak!

Pałac i park będzie można zwiedzać 25 i 26 maja w ramach XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wejdź na szlak!. Do ich odwiedzenia zapraszają Dom Pomocy Społecznej w Płazie, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie oraz Małopolski Instytut Kultury.

 

Podczas majowego weekendu zostanie udostępniona część pomieszczeń pałacowych, w tym hol i wieżyczka, z zachowanymi oryginalnymi detalami. Od 1954 roku pałac jest siedzibą Domu Pomocy Społecznej i na co dzień nie jest dostępny do zwiedzania.

 

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedno z największych cyklicznych wydarzeń promujących bogactwo kulturowe Krakowa i Małopolski. Tematem XV edycji, realizowanej pod hasłem „Wejdź na szlak!” będzie fenomen szlaków kulturowych, czyli turystycznych tras zwiedzania. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w dwa majowe weekendy, podczas których będzie można zwiedzić 15 zabytków, zlokalizowanych na 5 szlakach. Są to obiekty szlaku Młodopolska Małopolska (18–19 maja), średniowieczne kościoły szlaku Małopolska Romańska (18–19 maja), obiekty na szlaku Dwory Małopolski (25–26 maja), na którym właśnie znajduje się pałac Starzeńskich, a także zabytki Krakowskiego Szlaku Techniki (25–26 maja) oraz kościoły Małopolskiej Trasy UNESCO (25–26 maja).

 

Zgodnie z coroczną tradycją zwiedzający będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu opatrzonym fachowym i interesującym komentarzem oraz w licznych wydarzeniach towarzyszących. Informacje o każdym z zabytków znajdą się na stronie dnidziedzictwa.pl, a także w wyjątkowym wydawnictwie poświęconym historiom ludzi związanych z prezentowanymi miejscami. Książka pt. Wejdź na szlak Katarzyny Kobylarczyk to już druga publikacja w serii Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.  

 

Publikacja i wstęp na wszystkie wydarzenia będą bezpłatne.