Wszyscy uczestnicy LOKOMOTYWY na co dzień doskonalą swe talenty w instytucjach kultury, szkołach tańca, placówkach oświatowych, warsztatach terapii zajęciowej etc. Każdego roku lokomotywa pobija rekord uczestników. Dwa lata temu - 900 osób, rok temu -1400, a osiem lat temu do pierwszej chrzanowskiej lokomotywy wsiadło 300 uczestników.
Tegoroczna, trzydniowa impreza wypełniła po brzegi, uzdolnioną młodzieżą, ich fanami i opiekunami - klub „Stara kotłownia”, salę teatralną i halę sportową - chrzanowskiego MOKSiR-u, organizatora festiwalu.
W pierwszym dniu ( 19 kwietnia) odbyły się najpierw przesłuchania konkursowe wokalistów w „Starej kotłowni”, by popołudniem zaprosić najlepszych na finałowy koncert laureatów, podczas którego wręczono stypendia, nagrody i dyplomy. Potem uczestników „lokomotywy” zaproszono na spektakl teatralny „Ble” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Apart” z MOKSiR-u w reżyserii Anety Leśniakiewicz. W tym dniu odbyły się również konsultacje warsztatowe, które poprowadził Janusz Szrom.
Dwa kolejne dni festiwalu poświęcone były tańcom. Najpierw prezentowały się formacje tańca współczesnego i nowoczesnego, a w ostatnim dniu formacje tańca towarzyskiego. Taneczne prezentacje w tym roku odbyły się w hali sportowej, co jak się okazało, było dobrym pomysłem organizacyjnym. Duża przestrzeń obiektu i znaczna powierzchnia parkietu pozwalały zespołom na swobodę i komfortowe warunki na rozgrzewkę.
Patronat nad imprezą rokrocznie obejmują osoby lub fundacje, które mają wpływ na rozwój kultury, integracji i dają wzór młodym ludziom. Swoim patronatem zaszczycały już festiwal fundacje: Anny Dymnej, Jaśka Meli, czy Marka Kamińskiego, a w tym roku zgodę wyraziła Fundacja Ewy Błaszczyk - Akogo.
- W ten sposób chciano zwrócić uwagę na problem dzieci w śpiączce, która często jest efektem niefortunnych zakrztuszeń. Młodzież na zajęciach tanecznych, czy sportowych, jest na nie narażona na co dzień. Często młodsze dzieci przychodzą na zajęcia z cukierkiem czy gumą do żucia. Dlatego właśnie towarzyszą festiwalowi pokazy ratownictwa medycznego, prezentujące sposoby postępowania w razie zakrztuszeń i utraty przytomności – powiedziała m.in. Małgorzata Liszka, prowadząca galę rozdania nagród i jedna z organizatorów festiwalu obok Jacka Palki.
Uczestnicy wytańczyli i wyśpiewali, dzięki sponsorom, siedem stypendiów pieniężnych (dwie nagrody- śpiew, cztery nagrody- taniec współczesny, nowoczesny, jedna - taniec towarzyski), a także 1-3 miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych i artystycznych ( szczegóły – www.moksir.chrzanow.pl)
Prezentacje artystyczne oceniało profesjonalne jury - dziewięciu specjalistów choreografów i muzyków. Przewodniczącym jury festiwalu piosenki był w tym roku Janusz Szrom – chrzanowianin, wokalista jazzowy roku 2012 w plebiscycie miesięcznika Jazz Forum.
Antoni Dobrowolski