Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

LOKOMOTYWA POBIŁA REKORD

Blisko 1700 młodych tancerzy i piosenkarzy  z całej Polski (m.in. Warszawa, Rzeszów, Kielce, Poznań, Toruń), wzięło udział w VIII Ogólnopolskim  Integracyjnym Festiwalu Tańca i Piosenki  CHRZANOWSKA LOKOMOTYWA ARTYSTYCZNA .

LOKOMOTYWA POBIŁA REKORD

Wszyscy uczestnicy LOKOMOTYWY na co dzień doskonalą swe talenty w  instytucjach  kultury, szkołach tańca, placówkach oświatowych, warsztatach terapii zajęciowej etc. Każdego roku lokomotywa pobija rekord uczestników. Dwa lata temu - 900 osób, rok temu -1400, a osiem lat temu do pierwszej chrzanowskiej lokomotywy wsiadło 300 uczestników.

Tegoroczna, trzydniowa  impreza wypełniła po brzegi,  uzdolnioną młodzieżą, ich fanami i opiekunami - klub „Stara kotłownia”, salę teatralną i halę sportową  - chrzanowskiego MOKSiR-u, organizatora festiwalu.

W pierwszym dniu ( 19 kwietnia) odbyły się najpierw przesłuchania konkursowe wokalistów w „Starej kotłowni”, by popołudniem zaprosić najlepszych na finałowy koncert laureatów, podczas którego wręczono stypendia, nagrody i dyplomy. Potem uczestników „lokomotywy” zaproszono na spektakl teatralny „Ble” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Apart” z MOKSiR-u w reżyserii Anety Leśniakiewicz. W tym dniu odbyły się również konsultacje warsztatowe, które poprowadził Janusz Szrom.

Dwa kolejne dni festiwalu poświęcone były tańcom. Najpierw prezentowały się formacje tańca współczesnego i nowoczesnego, a w ostatnim dniu formacje tańca towarzyskiego. Taneczne prezentacje w tym roku odbyły się w hali sportowej, co jak się okazało, było dobrym pomysłem organizacyjnym. Duża przestrzeń obiektu i znaczna powierzchnia parkietu pozwalały zespołom na swobodę i komfortowe warunki na rozgrzewkę.

Patronat nad imprezą rokrocznie obejmują osoby lub fundacje, które mają wpływ na rozwój kultury, integracji i dają wzór młodym ludziom. Swoim patronatem zaszczycały  już festiwal fundacje:  Anny Dymnej, Jaśka Meli, czy Marka Kamińskiego, a w tym roku zgodę wyraziła Fundacja Ewy Błaszczyk - Akogo.

- W ten sposób chciano zwrócić uwagę na problem dzieci w śpiączce, która często jest efektem niefortunnych zakrztuszeń. Młodzież na zajęciach tanecznych, czy sportowych, jest na nie narażona  na co dzień. Często młodsze dzieci przychodzą na zajęcia z cukierkiem czy gumą do żucia. Dlatego właśnie towarzyszą festiwalowi pokazy ratownictwa medycznego, prezentujące sposoby postępowania w razie zakrztuszeń i utraty przytomności – powiedziała m.in. Małgorzata Liszka, prowadząca galę rozdania nagród i jedna z organizatorów festiwalu obok Jacka Palki.

Uczestnicy wytańczyli i wyśpiewali, dzięki sponsorom, siedem stypendiów pieniężnych (dwie nagrody- śpiew, cztery nagrody- taniec współczesny, nowoczesny, jedna - taniec towarzyski), a także 1-3 miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych i artystycznych ( szczegóły – www.moksir.chrzanow.pl)

Prezentacje artystyczne oceniało profesjonalne jury - dziewięciu specjalistów choreografów i muzyków. Przewodniczącym jury festiwalu piosenki był w tym roku Janusz Szrom – chrzanowianin, wokalista jazzowy roku 2012 w plebiscycie miesięcznika Jazz Forum. 

Antoni Dobrowolski