Muzeum w Wygiełzowie zaprasza do udziału w imprezach

Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec prezentuje szeroką gamę imprez plenerowych zaplanowanych na ten rok.

Muzeum w Wygiełzowie zaprasza do udziału w imprezach

Fot. Zamek Lipowiec w Wygiełzowie, źródło: www.mnpe.pl

Zróżnicowana oferta zawiera zarówno imprezy, które już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń muzealnych jak i nowe, które przybliżają kulturę ludową w różnorakich formach. Pozwolą one każdemu odwiedzającemu muzeum znaleźć dla siebie najatrakcyjniejszy sposób zaznajomienia się z życiem i obyczajami dawnych mieszkańców wsi.

Kalendarz imprez

19 maja - XIX Przegląd Zespołów Obrzędowych „Po krakowsku” – prezentacja dawnych obrzędów i zwyczajów ludowych.

2 czerwca – „Tajemnice Zamkowej Wieży” – gra terenowa dla zwiedzających na Zamku Lipowiec.

9 czerwca – XIX Konkurs Potraw Regionalnych „Przy chłopskim stole”  - konkurs połączony z degustacją prezentowanych potraw, kiermasz sztuki ludowej i pokazy dawnych rzemiosł

30 czerwca – „Powitanie lata” – warsztaty, zabawy, konkursy rodzinne.

21 lipca – Festiwal ETNOmania – całodzienne warsztaty (m.in. ETNOdesignu), prezentacje rzemiosła i rękodzieła ludowego, koncerty, tańce ludowe, pokaz ETNOmody.

4 sierpnia – Powiatowe Święto Miodu „Miodobranie pod Lipowcem” – prezentacja kół pszczelarskich, konkurs pasiek, konkursy dla dzieci.

10  -11 sierpnia – VIII Turniej Rycerski – prezentacja grup rekonstrukcyjnych zajmujących się odtwarzaniem scen bitewnych rycerstwa, a także życia codziennego w średniowieczu.

18 sierpnia - 22 września – XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej – festiwal skierowany zarówno do odbiorcy masowego, jak i do lokalnego środowiska melomanów. Zyskał rangę wydarzenia artystycznego na muzycznej mapie województw małopolskiego i śląskiego.

1 września –VIII Zlot Wiedźm i Czarownic – m.in. konkurs na największy wiedźmowski kapelusz oraz na Miss Czarownic.

8 września – „Ziemniaczysko pod Lipowcem” – konkurs na „PrzySmaki Chrzanolandii”, degustacja „Ziemniaków po cabańsku”, pokazy rzemiosła lokalnych artystów, zabawy i konkursy.

22 września – Tradycyjny Odpust „Pod czerwoną jarzębiną” – uroczyste nabożeństwo w kościele z Ryczowa, impreza o charakterze ludycznym, prezentacje dawnych rzemiosł i pokazy tradycyjnych zajęć wiejskich.