Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

XV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wejdź na szlak, na trasie Dwory Małopolski

Pałac Starzeńskich w Płazie, w którym obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej, był udostępniony do zwiedzania w ramach XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego Wejdź na szlak, na trasie Dwory Małopolski.

XV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wejdź na szlak, na trasie Dwory Małopolski

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, który z ramienia Urzędu Marszałkowskiego jest organizatorem powyższego przedsięwzięcia zaprosił do współpracy Starostwo Powiatowe w Chrzanowie oraz Urząd Miejski w Chrzanowie.

 

Z ramienia gminy Chrzanów koordynatorem akcji zwiedzania Pałacu Starzeńskich była Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie. Do oprowadzania po obiekcie zostali zaproszeni mieszkańcy Płazy, którzy interesują się lokalna historią. Oprowadzali: Mirosława i Stanisław Garliccy, którzy w Płazie prowadzą Muzeum Życia Codziennego 1939-1959, Stefan Lema – lokalny rzeźbiarz, badacz historii Płazy, Grażyna Poznańska – nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół w Płazie, autorka pracy o imionach występujących w księgach parafialnych, razem z uczniami spisała nazwy terenowe i ich pochodzenie oraz Natalia Jaworek – studentka, mieszkanka Płazy. Po obiekcie oprowadzali także bibliotekarze z Działu Informacji Regionalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie.

 

Dla zwiedzających została przygotowana wystawa i prezentacja o historii Pałacu, a także zaprezentowany „Film promocyjny prezentujący walory przyrodnicze, historyczne oraz kulturowe powiatu chrzanowskiego”.

 

Część zdjęć do prezentacji udostępniło Muzeum w Chrzanowie, pozostałe pochodziły ze zbiorów Zespołu Szkół w Płazie i mieszkańców Płazy udostępnionych w ramach projektu Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej. Dom Pomocy Społecznej przygotował dla turystów wiele atrakcji. Zwiedzający mogli na warsztacie wikliniarskim wyplatać kosze oraz podziwiać pracę kowala w dworskiej kuźni, otrzymywali bezpłatną publikację Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie zawierającą artykuł o Pałacu pod tytułem: „W tajemniczym ogrodzie”. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się materiały dostępne na powiatowym stoisku promocyjnym oraz pamiątkowa pieczątka z wizerunkiem Pałacu Starzeńskich wykonana specjalne na ten cel.

 

Przez dwa dni Pałac w Płazie zwiedziło ponad 1900 osób. Wejścia grup zwiedzających odbywały się co 10-15 minut.

 

Turyści zwiedzali także zabytkowy Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Płazie, po którym oprowadzali bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki w Chrzanowie Fili w Płazie oraz wolontariusze – mieszkańcy Płazy.

 

W sobotę odbyła się wycieczka geologiczna z Panem Markiem Szuwarzyńskim, a w niedzielę wycieczka rowerowa na Zamek Lipowiec zorganizowana przez Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów.

 

Serdecznie dziękujemy za współpracę wszystkim zaangażowanym w realizację powyższego przedsięwzięcia a szczególnie:

Małopolskiemu Instytutowi Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, Domowi Pomocy Społecznej w Płazie, Sołtysowi i Radzie Sołeckiej Płazy, Zespołowi Szkół w Płazie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Płazie, Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Płazie, Stowarzyszeniom: Twórcom Kultury In Gremio oraz Chrzanowskich Cyklistów.

 

NA FOTORELACJE Z TEGO WYDARZENIA ZAPARASZAMY NA NASZEGO FACEBOOK-a : www.facebook.com/ZiemiaChrzanowska