Finalistki olimpiady pszczelarskiej pojadą do Brukseli

Podsumowano I Powiatową Olimpiadę Pszczelarską  „Rola pszczoły miodnej i jej znaczenie w ekosystemie” organizowaną przez Powiatową Radę Bartniczą w Chrzanowie, Starostwo Powiatowe w Chrzanowie (Wydział Edukacji, Kultury i Sportu) i Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini. Finalistki - uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie: Karolina Hyla, Natalia Kędra i  Aleksandra Sarnik pojadą w nagrodę do Brukseli na zaproszenie europosłanki Róży Thun. Dodatkowo otrzymały aparaty fotograficzne i pendrive.

Finalistki olimpiady pszczelarskiej pojadą do Brukseli

Fot. Karolina Hyla, Natalia Kędra, Aleksandra Sarnik z opiekunem Gabrielą Woskowicz i aystentką Róży Thun Anetą Rybak oraz z wójtem Babic Radosławem Warzechą, Jerzym Oczkowskim, przewodniczącym Powiatowej Rady Bartniczej w Chrzanowie i starostą Adamem Potockim

 

Inicjatorem olimpiady jest Jerzy Oczkowski, przewodniczący Powiatowej Rady Bartniczej w Chrzanowie.

- Na pomysł wpadłem w ubiegłym roku, kiedy to przeprowadziłem szereg wykładów dla młodzieży o tematyce pszczelarskiej. Udałem się do pana starosty, który jak zwykle był otwarty na nowe inicjatywy, więc postanowiliśmy zorganizować olimpiadę o zasięgu powiatowym – mówi Jerzy Oczkowski.

Startowało 12 zespołów trzyosobowych. Młodzież ponadgimnazjalna miała za zadanie przygotować plakat tematyczny, model pszczoły i odpowiedzieć na szereg pytań z wiedzy teoretycznej. Poziom przygotowania oceniał m.in. Przemysław Szeliga, wiceprezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie.

- Podczas przygotowań do olimpiady kilku mistrzów pszczelarskich zaprosiło zespoły do swoich pasiek, bo wiedza teoretyczna to nie wszystko – podkreśla Jerzy Oczkowski.

Uczniowie nie wiedzieli do końca, jakie są nagrody. O wyjeździe do Brukseli  finalistki dowiedziały  się dopiero 10 czerwca podczas uroczystej gali podsumowującej olimpiadę w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie. Grupy, które zajęły drugie miejsce otrzymały torby podróżne, książki tematyczne i radioodtwarzacze.  Natomiast zespół, który zdobył trzecią lokatę został nagrodzony plecakami i odtwarzaczami MP3. Ponadto wszyscy uczestnicy i opiekunowie dostali m.in. słoik miodu.

 

Wyniki olimpiady

I MIEJSCE

  • II Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie

Karolina Hyla
Natalia Kędra
Aleksandra Sarnik
opiekun:  Gabriela Woskowicz

 

II MIEJSCE

  • Zespół Szkół Techniczno – Usługowych w Trzebini

Katarzyna Seręga 

Dawid Baka

Paweł Dolny

opiekun: Beata Mucha, Katarzyna Rutyna

  • I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie

Magdalena Czopkiewicz
Sonia Jarczyk
Aleksandra Pajor
opiekun:  Bożena Bierca

 

III MIEJSCE

  • Zespół Szkół Ekonomiczno – Chemicznych w Trzebini

Maciej Rożek
Aleksandra Basiak
Kamila Kasprzyk
opiekun:  Joanna Kulawik

 

WYRÓŻNIENIE

  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Chrzanowie

Ewelina Bałuszek
Ewa Dziedzic
Justyna Bylica
opiekun: Teresa Szewczyk

 

Fotoreportaż na naszym Facebooku