Muzyka zaklęta w drewnie

Małopolska Organizacja Turystyczna ma zaszczyt zaprosić na koncert z cyklu „Muzyka zaklęta w drewnie”, który odbędzie się 16 czerwca 2013 r. o godz. 18:00 w Spichlerzu Dworskim w Ryglicach. Wystąpi: ELŻBIETA STEFAŃSKA – klawesyn, MARIKO KATO – klawesyn, oraz Artyści Baletu Dworskiego CRACOVIA DANZA: ROMANA AGNEL I SŁAWOMIR GREŚ

Muzyka zaklęta w drewnie

W programie:

TAŃCE DWORSKIE I TAŃCE POLSKIE

Elżbieta Stefańska (klawesyn)

ELŻBIETA STEFAŃSKA urodziła się w Krakowie jako córka słynnej pianistki HALINY CZERNY-STEFAŃSKIEJ i profesora fortepianu Ludwika Stefańskiego. Studia ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, pod kierunkiem wybitnego klawesynisty niemieckiego, profesora Hansa Pischnera z Berlina. Po uzyskaniu dyplomu swoje umiejętności wzbogacała na międzynarodowych kursach w Sienie i Weimarze, pod kierunkiem znakomitych europejskich klawesynistów, m.in. takich jak: Zuzanna Ruzickova czy Ruggiero Gerlin.

W repertuarze Elżbiety Stefańskiej znajdują się dzieła muzyki solowej i kameralnej epoki renesansu, baroku, klasycznej, jak również XX-wiecznej, w tym także muzyki kompozytorów polskich dawnych i współczesnych. Artystka w swej wieloletniej karierze muzycznej dokonała bardzo licznych nagrań radiowych i telewizyjnych, jak równieżpłytowych dla Polskich Nagrań, Emi Elektroli, Decca, Fonit Cetra.

Jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę klawesynu. W latach 1981-90 pełniła funkcję kierownika Katedry Klawesynu i Instrumentów Dawnych.

Mariko Kato (klawesyn)

Mariko Kato urodziła się na Hokkaido w Japonii. Studia pianistyczne odbyła w School of Music w UOZU w Japonii u prof. Jiro Yamamoto i w tym czasie została laureatką konkursów pianistycznych w Japonii. Była równieżuczestniczką międzynarodowych kursów muzycznych prowadzonych przez prof. HalinęCzerny -Stefańską. 
Ukończyła studia w zakresie gry na fortepianie u prof. Stefana Wojtasa, oraz klawesyn u prof. Elżbiety Stefańskiej w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertuje na fortepianie i klawesynie, również w duecie ze swoją profesorką Elżbietą Stefańską w Polsce, Francji, na Ukrainie i w Japonii.

Od 2010 roku pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej II ST. im. W. Żeleńskiego w Krakowie jako nauczycielka i akompaniatorka. W 2011 roku otrzymała dyplom za wyróżniający się akompaniament w ramach Makroregionalnych Przesłuchań uczniów klas perkusji. Współpracuje za śpiewakami, a ostatnio występowała z prof. Maciejem Gallasem.

Romana Agnel

Tancerka, choreograf, pedagog tańca, historyk sztuki. Dyrektor Naczelny i Artystyczny Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” – Miejskiej Instytucji Kultury w Krakowie. Absolwentka Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie (klasa prof. M. Mirockiej). Ukończyła historię sztuki na Paryskim Uniwersytecie Sorbony. We Francji poznała tańce różnych narodów, a także zdobyła specjalizacje w zakresie tańców charakterystycznych oraz historycznych („Le Ballet Légendaire d'Ile de France”, „Le Bal Paré”, VII Konserwatorium w Paryżu, „Thěâtre Baroque de France”). Jest również tancerką klasycznego tańca indyjskiego Bharata Natyam, którego uczyła się u Smt. M. K. Saroja w Madrasie. W 2009 r. została wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. W 2010 r. odebrała odznaczenie- przyznawane przez Prezydenta Miasta Krakowa – „Honoris Gratia” - zasłużeni dla Miasta Krakowa i jego Mieszkańców.

Sławomir Greś

W 2000 r. ukończył Państwową Szkołę Baletową w Gdańsku, w klasie prof. Urana Azimowa. Swoje doświadczenie w zakresie tańca klasycznego zdobywał na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku oraz Dolnośląskiej Opery we Wrocławiu (od 2001 r. koryfej baletu), występując w wielu spektaklach baletowych i operowych. Od 2001 roku rozpoczął współpracę z Baletem Dworskim„Ardente Sole”, od 2006 r. - Cracovia Danza”(Miejską Instytucją Kultury w Krakowie). Tu pod kierunkiem Romany Agnel rozwija swoją wiedzęo tańcach okresu od Średniowiecza do Współczesności. Od 2012 r. jest solistą w Reprezentacyjnym Zespole Wojska Polskiego Warszawie. Od tego teżczasu współpracuje z Teatrem Żydowskim, biorąc udział w spektaklach repertuarowych tej sceny.

Wstęp na koncert jest wolny!


Serdecznie zapraszamy!

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie www.drewniana.malopolska.pl

"Muzykę Zaklętą w Drewnie" można znaleźć również na portalu facebook!