Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Muzyka zaklęta w drewnie

Małopolska Organizacja Turystyczna ma zaszczyt zaprosić na koncert z cyklu „Muzyka zaklęta w drewnie”, który odbędzie się 16 czerwca 2013 r. o godz. 18:00 w Spichlerzu Dworskim w Ryglicach. Wystąpi: ELŻBIETA STEFAŃSKA – klawesyn, MARIKO KATO – klawesyn, oraz Artyści Baletu Dworskiego CRACOVIA DANZA: ROMANA AGNEL I SŁAWOMIR GREŚ

Muzyka zaklęta w drewnie

W programie:

TAŃCE DWORSKIE I TAŃCE POLSKIE

Elżbieta Stefańska (klawesyn)

ELŻBIETA STEFAŃSKA urodziła się w Krakowie jako córka słynnej pianistki HALINY CZERNY-STEFAŃSKIEJ i profesora fortepianu Ludwika Stefańskiego. Studia ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, pod kierunkiem wybitnego klawesynisty niemieckiego, profesora Hansa Pischnera z Berlina. Po uzyskaniu dyplomu swoje umiejętności wzbogacała na międzynarodowych kursach w Sienie i Weimarze, pod kierunkiem znakomitych europejskich klawesynistów, m.in. takich jak: Zuzanna Ruzickova czy Ruggiero Gerlin.

W repertuarze Elżbiety Stefańskiej znajdują się dzieła muzyki solowej i kameralnej epoki renesansu, baroku, klasycznej, jak również XX-wiecznej, w tym także muzyki kompozytorów polskich dawnych i współczesnych. Artystka w swej wieloletniej karierze muzycznej dokonała bardzo licznych nagrań radiowych i telewizyjnych, jak równieżpłytowych dla Polskich Nagrań, Emi Elektroli, Decca, Fonit Cetra.

Jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę klawesynu. W latach 1981-90 pełniła funkcję kierownika Katedry Klawesynu i Instrumentów Dawnych.

Mariko Kato (klawesyn)

Mariko Kato urodziła się na Hokkaido w Japonii. Studia pianistyczne odbyła w School of Music w UOZU w Japonii u prof. Jiro Yamamoto i w tym czasie została laureatką konkursów pianistycznych w Japonii. Była równieżuczestniczką międzynarodowych kursów muzycznych prowadzonych przez prof. HalinęCzerny -Stefańską. 
Ukończyła studia w zakresie gry na fortepianie u prof. Stefana Wojtasa, oraz klawesyn u prof. Elżbiety Stefańskiej w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertuje na fortepianie i klawesynie, również w duecie ze swoją profesorką Elżbietą Stefańską w Polsce, Francji, na Ukrainie i w Japonii.

Od 2010 roku pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej II ST. im. W. Żeleńskiego w Krakowie jako nauczycielka i akompaniatorka. W 2011 roku otrzymała dyplom za wyróżniający się akompaniament w ramach Makroregionalnych Przesłuchań uczniów klas perkusji. Współpracuje za śpiewakami, a ostatnio występowała z prof. Maciejem Gallasem.

Romana Agnel

Tancerka, choreograf, pedagog tańca, historyk sztuki. Dyrektor Naczelny i Artystyczny Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” – Miejskiej Instytucji Kultury w Krakowie. Absolwentka Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie (klasa prof. M. Mirockiej). Ukończyła historię sztuki na Paryskim Uniwersytecie Sorbony. We Francji poznała tańce różnych narodów, a także zdobyła specjalizacje w zakresie tańców charakterystycznych oraz historycznych („Le Ballet Légendaire d'Ile de France”, „Le Bal Paré”, VII Konserwatorium w Paryżu, „Thěâtre Baroque de France”). Jest również tancerką klasycznego tańca indyjskiego Bharata Natyam, którego uczyła się u Smt. M. K. Saroja w Madrasie. W 2009 r. została wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. W 2010 r. odebrała odznaczenie- przyznawane przez Prezydenta Miasta Krakowa – „Honoris Gratia” - zasłużeni dla Miasta Krakowa i jego Mieszkańców.

Sławomir Greś

W 2000 r. ukończył Państwową Szkołę Baletową w Gdańsku, w klasie prof. Urana Azimowa. Swoje doświadczenie w zakresie tańca klasycznego zdobywał na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku oraz Dolnośląskiej Opery we Wrocławiu (od 2001 r. koryfej baletu), występując w wielu spektaklach baletowych i operowych. Od 2001 roku rozpoczął współpracę z Baletem Dworskim„Ardente Sole”, od 2006 r. - Cracovia Danza”(Miejską Instytucją Kultury w Krakowie). Tu pod kierunkiem Romany Agnel rozwija swoją wiedzęo tańcach okresu od Średniowiecza do Współczesności. Od 2012 r. jest solistą w Reprezentacyjnym Zespole Wojska Polskiego Warszawie. Od tego teżczasu współpracuje z Teatrem Żydowskim, biorąc udział w spektaklach repertuarowych tej sceny.

Wstęp na koncert jest wolny!


Serdecznie zapraszamy!

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie www.drewniana.malopolska.pl

"Muzykę Zaklętą w Drewnie" można znaleźć również na portalu facebook!