Ludobójstwo na Polakach na Wołyniu. W 70. rocznicę zbrodni

Dyrektor Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich Zbigniew Mazur ma zaszczyt zaprosić na XII wykład z cyklu Kawiarnia Naukowa pt.: Ludobójstwo na Polakach na Wołyniu. W 70. rocznicę zbrodni który  odbędzie się 26 czerwca  2013 r. o godz. 18.00 w Oddziale Wystaw Czasowych Dom Urbańczyka, Al. Henryka 16 w Chrzanowie.

Ludobójstwo na Polakach na Wołyniu. W 70. rocznicę zbrodni

Wykład poprowadzi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji       im. Brata Alberta w Polsce, duszpasterz Ormian, autor licznych publikacji książkowych, kapelan nowohuckiej „Solidarności”.

„W tym roku przypada 70. rocznica dnia 11 lipca 1943 r., zwanego Krwawą Niedzielą. W tym dniu członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, wspierani przez tłumy otumanionych chłopów ukraińskich, napadli na dziesiątki osad i wsi polskich na Wołyniu,      atakując przede wszystkim wiernych zgromadzonych w kościołach i kaplicach rzymskokatolickich. Zamordowano wówczas kilka tysięcy niewinnych osób, głównie kobiet, dzieci i starców. Zginęli także kapłani.”

(fragment tekstu opublikowanego na stronie: www.isakowicz.pl)