Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Trzysta osób wybiło rytm wolnych serc

 22 czerwca na Placu Tysiąclecia w Chrzanowie w ramach ogólnopolskiej akcji „Profilaktyka a Ty” zorganizowanej przez MEN, MSW oraz Komendę Główną Policji odbył się happening „W rytmie wolnych serc! Chcemy żyć bez uzależnień”. Celem akcji było promowanie wśród młodzieży mody na życie bez nałogów oraz przeprowadzenie działań informacyjnych i profilaktyki z zakresu bezpiecznego zachowania, a także przeciwdziałania wszelkim uzależnieniom.

Trzysta osób wybiło rytm wolnych serc

Inicjatorem włączenia się  miasta w tę akcję był Zespół Szkół Ogólnokształcących dla Dorosłych w Chrzanowie przy wsparciu Starostwa Powiatowego, gminy Chrzanów oraz Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie.

Na zaproszenie do udziału w akcji pozytywnie odpowiedziało około 300 osób. Wyrazili oni chęć włączenia się w walkę o lepszą i bezpieczniejszą przyszłość, bez nałogów i przemocy. Idea ta połączyła przedstawicieli różnych grup i pokoleń: nauczycieli, uczniów LO i gimnazjów, słuchaczy ZSOdD (również słuchaczy z dziećmi), studentów UTW, mieszkańców miasta, którzy mimo niesprzyjającej pogody pojawili się na placu pod Orłem. O godz. 16.00 wszyscy zebrani uformowali żywe serce i symbolicznym gestem przez 60 sekund wybijali „rytm wolnych serc” jednocząc się w trosce o to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia. W górę poleciały balony. Happening ten został uwieczniony na pamiątkowych zdjęciach.

Wydarzenie zakończyło się spontanicznym tańcem w deszczu, zainspirowanym przez panie z klubu Kinetik Fitness. Była radość, był zapał, było poczucie wspólnoty i wzajemnego zrozumienia oraz dobrze spełnionego obowiązku w zakresie walki z uzależnieniami.

Patronat medialny nad akcją sprawował Tygodnik „Przełom” oraz Chrzanowska Telewizja Lokalna. Zdjęcie żywego serca uformowanego z uczestników sobotniego happeningu na Placu Tysiąclecia zostało wykonane przez  fotografa Andrzeja Ptaka.

- Pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować „Zryw wolnych serc” – lokalnym władzom – Starostwu Powiatowemu w Chrzanowie, Gminie Chrzanów, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, klubowi Kinetik Fitness, Straży Pożarnej, mediom – Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej oraz tygodnikowi „Przełom”. Mnóstwo pozytywnej energii dostarczyli nam przedstawiciele Komendy Policji w Chrzanowie. Najserdeczniej dziękujemy wszystkim przybyłym nauczycielom, słuchaczom, absolwentom ZSOdD w Chrzanowie, ich rodzinom i przyjaciołom oraz mieszkańcom Chrzanowa, którzy połączyli się w geście solidaryzmu społecznego by żyło się lepiej w przyszłości wolnej od uzależnień i agresji - mówi Lucyna Kozub - Jentys, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących dla Dorosłych w Chrzanowie.