Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Rajdy rowerowe dla chorych na mukowiscydozę w Małopolsce

28 lipca w Dolinie Chochołowskiej rusza cykl rajdów rowerowych organizowany przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) z siedzibą w Rabce-Zdroju dla chorych na mukowiscydozę oraz ich rodzin z terenu województwa małopolskiego. W imprezie przewidywany jest udział około 40 osób, w tym dzieci i dorosłych chorych na tę nieuleczalną chorobę.

Rajdy rowerowe dla chorych na mukowiscydozę w Małopolsce

Rowerem po głębszy oddech jadą osoby  z niewydolnością oddechową, takie jak 40-letnia Ewa, której pojemność płuc to zaledwie 20% i która w tym roku została zakwalifikowana do przeszczepu płuc. Ewie brakuje tlenu – przejechanie rowerem 15 km po płaskim terenie to dla niej wyczyn na miarę zdobycia Mount Everest. Ewa jednak zawsze powtarza, że w górach znajduje dużo tlenu i pomimo ciężkiej choroby uczestniczy we wszystkich rajdach, gdyż chce jak najdłużej pozostać aktywna i cieszyć się czasem spędzonym z najbliższymi.

chorych, na których zbierane są darowizny oraz wpłaty z 1% podatku przeznaczone na leczenie. Towarzystwo organizuje także szkolenia dla rodziców, kadry medycznej, opiekunów i chorych, prowadzi działalność wydawniczą oraz bezpłatne poradnictwo społeczno-prawne. Od 7 lat Towarzystwo pomaga chorym w organizacji i finansowaniu przeszczepów płuc za granicą, a także wspiera polskie ośrodki leczące chorych na mukowiscydozę poprzez dofinansowanie zakupu wyposażenia i niezbędnych inwestycji służących poprawie jakości leczenia chorych.

 

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą wspierają firmy, instytucje i osoby prywatne, w tym znana polska biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk oraz znany kucharz Karol Okrasa.

 

Więcej informacji na temat PTWM znajduje się na stronie: www.oddychaj.pl

Rajd Rowerem po głębszy oddech został dofinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji województwa małopolskiego.

 

            Rajdy organizowane przez PTWM mają za zadanie aktywizować podopiecznych i promować aktywność fizyczną wśród chorych na mukowiscydozę, gdyż sport jest ważnym uzupełnieniem rehabilitacji w mukowiscydozie i pomaga im w oczyszczaniu płuc. Impreza ta ma pokazać innym chorym w Polsce, jak  można w atrakcyjny sposób dbać o swoje zdrowie, bawić się na świeżym powietrzu i jednocześnie poznawać ciekawe i piękne zakątki kraju. Wiele osób dzięki rajdom zaczęło ćwiczyć, niektóre dzieci specjalnie z tej okazji nauczyły się jeździć na rowerze. Impreza ta ma szczególne znaczenie, gdyż biorą w niej udział osoby nieuleczalnie chore, które codziennie walczą o oddech.

 

Rajdy są zaplanowane w następujących terminach:

28 lipca 2013 – Dolina Chochołowska,

1 września 2013 – Szczawnica – Czerwony Klasztor,

8 września 2013 – Opactwo w Tyńcu – Wawel.

Rajd organizowany jest po raz drugi dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków PFRON będących w dyspozycji województwa małopolskiego.

 

Więcej informacji na temat imprezy na stronie www.oddychaj.pl oraz na profilu PTWM na facebooku.