Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Rozwiązali problem dzikiej zwierzyny

Pół roku temu powiat chrzanowski podpisał umowę na odławianie i transport wolnożyjącej dzikiej zwierzyny  z racławicką firmą „Plama” Jana Michalskiego. Równocześnie podpisano umowy z gminami, które przekazują dotacje na ten cel.

Rozwiązali problem dzikiej zwierzyny

Fot. Przemysław Jaśko, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych

 

- Jest to kolejny przykład bardzo dobrej współpracy pomiędzy powiatem a gminami – podkreśla Przemysław Jaśko, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.

Warto podkreślić, że powiat chrzanowski jako jeden z nielicznych w Małopolsce w ten sposób rozwiązał problem postępowania z dziką zwierzyną, ponieważ przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne.

Ranne osobniki są transportowane do lekarza weterynarii lub uśmiercane i utylizowane. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

W pierwszym półroczu zgłoszono 90 interwencji (najwięcej w kwietniu i maju). Dotyczyły głównie rannych, konających lub martwych saren.  Czasem zdarza się, że zwierzę po prostu zagubiło się i trzeba mu pomóc znaleźć drogę do lasu.

 

Ważne!

Zgłoszenia są przyjmowane całodobowo przez dyżurnych Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

tel. 32 625 00 00

Ponadto na stronie internetowej www.pczk.pl w zakładce „Baza dobrych praktyk” zamieszono zasady postępowania z niebezpiecznymi zwierzętami.