Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Zdrowa jama ustna to nie tylko zęby. Przebadaj się

Centrum Uśmiechu Stomatologia Rodzinna organizuje akcję „Przebadaj się - zdrowa jama ustna to nie tylko zęby". Zapraszamy do zapisów.

Zdrowa jama ustna to nie tylko zęby. Przebadaj się

 „Centrum Uśmiechu” jako pierwsze w powiecie chrzanowskim we współpracy z Fundacją „Z uśmiechem przez życie” organizuje przedsięwzięcie, którego celem jest przesiewowe badanie błony śluzowej jamy ustnej u pacjentów podwyższonego ryzyka. Badanie wykonywane będzie w kierunku wykrycia zmian patologicznych, w tym zmian przednowotworowych i nowotworowych, ale także - dodatkowo- ogólnie określi stan higieny jamy ustnej, która ma bardzo duży wpływ na ogólny stan zdrowia.

„Centrum Uśmiechu” prowadzone jest przez dr n.med. Grażynę Bulek-Juranek, parodontologa i wieloletniego adiunkta Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Chorób Przyzębia Śląskiej Akademii Medycznej (obecnie ŚUM).

- Od początku swojej działalności  zwracamy szczególną uwagę na profilaktykę. Stąd też pomysł, by w naszym powiecie przeprowadzić takie badania. Świadomość to ważna rzecz – mówi Monika Borek, kierownik rejestracji NZOZ „Centrum Uśmiechu”.

Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej “Z uśmiechem przez życie“ istnieje ponad dwa lata. W ramach działalności statutowej, a także w związku z ogłoszeniem roku 2013 rokiem walki z nowotworami głowy i szyi prowadzi liczne akcje badań przesiewowych w kierunku nowotworów jamy ustnej na terenie całej Polski.

Fundacja na czas akcji wypożycza bezpłatnie  lampę diagnostyczną Mikrolux. Lampa ta emituje monochromatyczne białe światło, w którym uwidaczniają się zmiany patologiczne na błonie śluzowej niewidoczne w świetle dziennym przy standardowym badaniu stomatologicznym.
- Liczba zachorowań na nowotwory głowy i szyi systematycznie rośnie, a świadomość jest ciągle zbyt mała. Zmieńmy to – dodaje Monika Borek.