Młodzi z Ligi Obrony Kraju przywieźli puchary z giżyckiego poligonu

Podczas XIX Mistrzostw Sportowo-Obronnych Stowarzyszeń Młodzieżowych o Nagrodę Ministra Obrony Narodowej w Orzyszu zespół dziewcząt z PMDK „Kadet” reprezentujący chrzanowski LOK w składzie zajął III miejsce w klasyfikacji dziewcząt, a drużyna chłopców zdobyła VII lokatę.

Młodzi z Ligi Obrony Kraju przywieźli puchary z giżyckiego poligonu

W dniach 23-24 sierpnia na obiektach 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu odbyły się XIX Mistrzostwa Sportowo-Obronne Stowarzyszeń Młodzieżowych o Nagrodę Ministra Obrony Narodowej. Zespół dziewcząt z PMDK „Kadet” reprezentujący Chrzanowski LOK w składzie: Izabela Jurkiewicz (studentka z Krakowa),  Joanna Dudzińska, Dominika Perz, Nadia Matusiak, Danuta Dorynek (uczennice PSLO w Trzebini) zajął III miejsce  w klasyfikacji dziewcząt, a VII miejsce drużyna chłopców w składzie : Paweł Brzózka, Piotr Tompalski, Piotr Juras (uczniowie PSLO w Trzebinia), Borys Palka (absolwent I LO w Chrzanów), Paweł Wysowski (uczeń ZSTU w Trzebini).

XIX Mistrzostwa Sportowo-Obronne Stowarzyszeń Młodzieżowych  o Nagrodę Ministra Obrony Narodowej należą do najważniejszych przedsięwzięć Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON. Przede wszystkim służyć mają promocji sportów obronnych oraz kształtowaniu wśród młodzieży odporności psychicznej, dyscypliny oraz umiejętności działania zespołowego.  W ramach dwudniowej imprezy rozgrywanej w Giżycku  i Orzyszu do rywalizacji stanęły 23 zespoły. W ciągu dwóch dni zespoły z Polski i Szwecji walczyły o puchar Ministra Obrony Narodowej.

Mistrzostwa rozgrywane były w dwóch etapach, które wymagały od zawodników nie tylko sprawnej kondycji, ale i wykazania się wieloma umiejętnościami. Pierwszego dnia rozgrywane były konkurencje techniczne, polegające na  m. in. ładowaniu magazynka AK na czas, wykopaniu okopu dla pojedynczego żołnierza, strzelaniu z kbks-u, pokonaniu przeszkód terenowych quadem oraz przejściu toru sprawnościowego. Drugiego dnia uczestnicy musieli przebiec dystans 15 kilometrów  z zaliczeniem konkurencji takich jak strzelanie sportowe z ruchomego podłoża, transport rannego, pokonanie przeszkody wodnej po linie oraz konkurencji wodnej. Trasa w większości przebiegała przez teren orzyskiego poligonu.