„Bazylika Mniejsza” w Trzebini

W miniony weekend tj. 14 września 2013 roku Kościołowi Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebini nadano tytuł „Bazyliki Mniejszej”.

„Bazylika Mniejsza” w Trzebini

Akt nadania tytułu odczytał Kanclerz krakowskiej kurii ks. dr hab. Piotr Majer.

 

Po powitaniu licznie przybyłych gości i wiernych, które wygłosił proboszcz niniejszej świątyni ks. Piotr Żydek uroczystości poprowadził jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski, który tego dnia obchodził swoje 50 – lecie posługi kapłańskiej.

 

Metropolita podkreślił wyjątkową rolę trzebińskiego kościoła w życiu Jana Pawła II.

 

Po uroczystej Mszy Świętej wierni przeszli wraz z figurą Matki Bożej Fatimskiej do groty znajdującej się w ogrodach przy kościele. Następnie licznie zebrani tego wieczoru wierni uczestniczyli tradycyjnie do rana na fatimskim czuwaniu.

 

W uroczystościach uczestniczyło wielu zaproszonych księży i zakonników z Powiatu Chrzanowskiego i pobliskich m.in. były generał salwatorianów ks. Andrzej Urbański oraz prowincjał zakonny ks. Piotr Filas.

 

Wśród przybyłych gości znaleźli się również parlamentarzyści i samorządowcy m. in.: Senator RP Andrzej Pająk, Posłowie RP Tadeusz Arkit i Krzysztof Szczerski, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Starosta Chrzanowski Adam Potocki, Wicestarosta Maria Siuda, Burmistrz Miasta Trzebini Stanisław Szczurek, Dyrektor Trzebińskiego Centrum Kultury Janusz Szczęśniak.

 

W trakcie liturgii z rąk delegatów w składzie: Starosta Chrzanowski - Adam Potocki, Wicestarosta – Maria Siuda, Burmistrz Trzebini - Stanisław Szczurek zostały przekazane dary dla „nowej" Bazyliki Mniejszej w postaci artykułów liturgicznych.

 

Czy wiesz że:

 

Na świecie są tylko cztery bazyliki zwane większymi i zlokalizowane są na terenie Rzymu.

W Archidiecezji Krakowskiej trzebińska świątynia jest już czternastą.

Poza Krakowem znajdują się jeszcze w Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i Ludźmierzu. Tytuł Bazyliki posiada także należąca do diecezji sosnowieckiej świątynia w Olkuszu.

 

GALERIA ZDJĘĆ