Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Młodzi studenci z Chrzanowa wzbudzili entuzjazm publiczności podczas Nocy Naukowców w Krakowie

Ponad 100 studentów Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci skorzystało z zaproszenia marszałka małopolskiego Marka Sowy do uczestnictwa w Małopolskiej Nocy Naukowców, która odbyła się  w Krakowie 27 września.

Młodzi studenci z Chrzanowa wzbudzili entuzjazm publiczności podczas Nocy Naukowców w Krakowie

Noc Naukowców otworzył w kinie Kijów marszałek Marek Sowa, który podczas  swojego wystąpienia szczególnie gorąco przywitał studentów Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci. Następnie zaprezentowano nowoczesną technikę projekcyjną - metodę mappingu. Kolejnym punktem programu były widowiskowe eksperymenty z użyciem ciekłego azotu przedstawione przez ekipę „Pana Korka”. Studenci z Chrzanowa brawurowo odpowiadali na konkursowe pytania, wygrywając nagrody i budząc entuzjazm publiczności zgromadzonej w kinie. Spektakl  „Pobudzanie zmysłów” zakończył  się pokazem działania cewki Tesli, podczas którego publiczność obejrzała serię dynamicznych piorunów pojawiających się  w takt generowanych fragmentów muzycznych z filmów i bajek.
W holu kina można było uczestniczyć w pokazach śpiewających hologramów, zabawach z Kinectem, budowach robotów czy instrumentów
Do późnych godzin nocnych  na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci brali udział w licznych warsztatach i pokazach eksperymentów naukowych, m.in. w warsztatach na temat fizyki w kuchni, które miały odpowiedzieć na pytanie „co tak pachnie i dlaczego?",  w warsztatach z optyki, podczas których budowali spektroskop i peryskop czy też w pokazie działania urządzenia nagłownego rejestrującego  fale mózgowe.
- Była to wspaniała i pełna wrażeń i zabawy noc. Być  może stanie się ona  inspiracją dla naszych studentów, aby w przyszłej edycji zaprezentować własne eksperymenty i odkrycia – podsumowuje Jolanta Różowska, prezes Fundacji Małopolski Uniwersytet dla Dzieci.