Chrzanowscy diabetycy zapraszają na konferencję naukową

Zarząd Regionalnego Stowarzyszenia Diabetyków z siedzibą w Chrzanowie zaprasza na Konferencję Naukową „Cukrzyca – chrońmy naszą przyszłość”, która odbędzie się 23 listopada o godz. 10 w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie.

 

Chrzanowscy diabetycy zapraszają na konferencję naukową

Fot. Bogusława Wójciak, pełnomocnik ds. nadzoru finansów i członek zarządu Stowarzyszenia Diabetyków w Chrzanowie i Halina Nowak, przewodnicząca stowarzyszenia

 

Chrzanowscy diabetycy po raz 13 organizują konferencję naukową, która co roku odbywa się w listopadzie, bo wtedy wypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Tym razem organizatorzy zwracają uwagę na cukrzycę u dzieci.

- Maluchów chorych na cukrzycę przybywa z roku na rok. Do naszego stowarzyszenia należą nawet dzieci w wieku trzech lat – mówi Halina Nowak, przewodnicząca stowarzyszenia, a Bogusława Wójciak, pełnomocnik ds. nadzoru finansów i członek zarządu dodaje: - Ta choroba nie jest zaraźliwa, a rozprzestrzenia się w przerażającym tempie.

Chorują wszyscy: dzieci, młodzież, osoby w wieku produkcyjnym, ludzie starsi. Obliczono, że obecnie ma cukrzycę 3 miliony Polaków, a kolejny milion nawet o tym nie wie.

- Choroba jest genetyczna, ale można także zachorować z powodu złego odżywiania, stresu, braku ruchu, albo po przebytych chorobach zakaźnych – dodaje Halina Nowak.

Dlatego u cukrzyków tak ważna jest samodyscyplina, samokontrola, dobre odżywianie, uprawianie sportu.

Stowarzyszenie w Chrzanowie liczy 120 członków w wieku 3-86 lat. Działa od 19 lat. W siedzibie można zbadać poziom cukru, cholesterolu, ciśnienie. Przewodnicząca Halina Nowak zapraszana jest do przedszkoli i szkół, gdzie prowadzi wykłady dla nauczycieli, podczas których uczy jak zachować się w razie niedocukrzenia dziecka.

 

Program konferencji

10-10.15 – rozpoczęcie i powitanie gości

10.15-10.30 – wystąpienie zaproszonych gości

10.3-11.30 – lek. Med. Paweł Pasternak „Cukrzyca u dzieci i dorosłych – chrońmy naszą przyszłość”

11.30-12 – mgr piel. Katarzyna Piątek – „Samokontrola w cukrzycy”

12-12.30- Kamila Makule, przedstawiciel firmy Warwag Pharma „Samokontrola w cukrzycy – stopa cukrzycowa”

12.30-12.45 – przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia – „Opieka diabetologiczna w województwie małopolskim”

12.45-13.00 – zakończenie konferencji

 

Ważne!

Chcesz się zapisać do chrzanowskich diabetyków? Zadzwoń na nr Tel. 606 874 761 lub odwiedź siedzibę przy ul. Sokoła 24 (pokój 112) w Chrzanowie. Więcej na stronie diabetycychrzanow.pl (obecnie strona w przebudowie).