Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Kolejne trzy osoby Zasłużone dla Powiatu Chrzanowskiego

27 listopada do grona zasłużonych dołączyli: Henryk Pawela, nadinsp. Mariusz Dąbek i insp. Tomasz Zając. Laureaci otrzymali tytuł Zasłużonego dla Powiatu Chrzanowskiego oraz zegarki, kwiaty, pisma gratulacyjne i portrety, które zawisły w sali narad w starostwie.

Kolejne trzy osoby Zasłużone dla Powiatu Chrzanowskiego

Fot. Tomasz Zając, Henryk Pawela i Mariusz Dąbek podczas uroczystej sesji Rady Powiatu Chrzanowskiego

 

Honorowy tytuł zasłużonego nadawany jest raz w roku z okazji Święta Niepodległości podczas uroczystej Sesji Rady Powiatu. Tegoroczną oprawę artystyczną uroczystości uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Małopolanie” z Babic.  

Podczas sesji medalem okoliczościowym wyróżniono także Mariusza Dąbka i Adama Adamczyka. Medale w imieniu komitetu organizacyjnego 90-lecia piłki nożnej w Trzebini wręczyli Jerzy Brzózka i Paweł Rejdych.


Więcej w Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej

 

Henryk Pawela (laudację wygłaszał burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski) – prezes Światowego Związku Żołnierzy AK oddział Chrzanów za swoje dokonania życiowe, odwagę w czasie wojny w konspiracyjnej walce o odzyskanie niepodległości Polski, prześladowania przez Urząd Bezpieczeństwa po wojnie oraz działania na rzecz przywracania pamięci i honoru żołnierzy AK w swojej działalności w ramach Światowego Związku Żołnierzy AK w latach  1989-2013 w pełni przysługuje, jako jeden z ostatnich przedstawicieli 7 żyjących jeszcze akowców, na przyznanie zaszczytnego tytułu „Zasłużonego dla Powiatu Chrzanowskiego”.

Henryk Pawela został przez rodziców wychowany w duchu głębokiego, przedwojennego patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Już jako młody chłopiec w 1937 rojku należał do organizacji młodzików „Orlęta” przy Związku Strzeleckim w Libiążu. Później działał w latach 1940-1945 w konspiracji pod PS. „Mały”, „Heniek” pełniąc funkcję łącznika placówki ZWZ-AK w Libiążu do obwodu Chrzanów. Był zaangażowany wraz z rodzicami w przechowywanie lotników brytyjskich i ich przerzut do Generalnej Guberni oraz roznoszenie podziemnej prasy w ramach ruchu oporu, a także żywności i lekarstw dla więźniów libiąskiego oddziału obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

Po wojnie w latach 1945-49 należał do ZHP za co był represjonowany przez Urząd Bezpieczeństwa (przesłuchania, rewizje, zakaz przyjęcia na studia medyczne). Ukończył jednak w 1956 roku Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Katowicach po czym od 1957 do 1991 pracował w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie na stanowiskach ekonomicznych, a ostatnie dwa lata jako dyrektor naczelny. W latach 1957-69 był równocześnie nauczycielem ekonomiki w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Chrzanowie. Od 1948 do 1991 roku działał w lotnictwie sportowym w aeroklubie libiąskim oraz śląskim. Zdobył uprawnienia pilota, skoczka spadochronowego oraz instruktora szybowcowego. W latach 1989-90 był członkiem „Solidarności”. W październiku 1989 r. był współzałożycielem Światowego Związku Żołnierzy AK w Chrzanowie. Od początku powstania Związku do 2001 roku był wiceprezesem, a od tej daty do dziś prezesem chrzanowskiego oddziału.

Przez 24 lata działalności Henryk Pawela inicjował i współdziałał wraz z innymi „akowcami” w podjęciu szeregu działań mających na celu upamiętnienie heroicznej walki żołnierzy AK o niepodległość Ojczyzny. Przejawiało się to w ufundowaniu i wmurowaniu tablic pamiątkowych: Libiąż-kościół (1986), Chrzanów SP 8 (1990), Chrzanów – kościół św. Mikołaja (1992) i kościół  MB Ostrobramskiej (1994), SP Grojec (1996), Bór Biskupi-kościół (1999), SP Regulice (2005). Dzięki działaniom H. Paweli i Związku w tym czasie nadano szkołom: SP nr 10 w Chrzanowie imię Armii Krajowej, SP w Grojcu i SP nr 8 w Chrzanowie im. Szarych Szeregów. Przez wszystkie te lata po odzyskaniu niepodległości Henryk Pawela wielokrotnie uczestniczył w uroczystościach patriotycznych i religijnych oraz w spotkaniach z młodzieżą szkół podopiecznych przybliżając im bohaterską walkę żołnierzy AK w czasie okupacji i po wojnie. Mimo 82 lat życia Henryk Pawela jest człowiekiem pełnym energii, pogody ducha i życzliwości innym ludziom.

 

Nadinsp. Mariusz Dąbek  (laudację wygłaszał członek Zarządu Śląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA Międzynarodowego Stowarzyszenia Policj Regionu Chrzanów Zygmunt Kondracki) – Małopolski Komendant Policji w Krakowie  - urodził się w Chrzanowie. Szkołę średnią ukończył w Olkuszu. Było to Technikum Mechaniczne. Po maturze, w sierpniu 1991 roku rozpoczął służbę w chrzanowskiej Policji, gdzie zajmował stanowiska wykonawcze. Od początku dał się poznać jako funkcjonariusz sumienny, pracowity, zdyscyplinowany i koleżeński.

W trakcie pełnionej służby cały czas uzupełniał swoje wykształcenie:

W 2004 roku ukończył Akademię Pedagogiczną w Krakowi e

W 2007 roku ukończył Wyższy Kurs Obronny w Akademii Obrony Narodowej

W 2010 roku ukończył Menadżerskie Studium Kształcenia Kadry Kierowniczej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie

W 2012 roku odbył szkolenie nt. Zarządzania Wyższą Kadrą Kierowniczą w Policji w USA.

Wszechstronne przygotowanie ogólne i zawodowe pozwolił mu na uzyskiwanie bardzo dobrych wyników w służbie.

W 1999 roku rozpoczął służbę w Krakowie, gdzie kolejno pracował w Komendzie Miejskiej Policji, a następnie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, zajmując stanowiska kierownicze.

Kierował jednostkami na terenie powiatu chrzanowskiego i województwa małopolskiego:

1991 – pion dochodzeniowo-śledczy Komendy Rejonowej Policji w Chrzanowie

1994 – sekcja ds. przestępczości gospodarczej Komendy Rejonowej Policji w Chrzanowie

1999 – sekcja ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie

2000 – wydział ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie

2004 – naczelnik sztabu policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie

12 lutego 2007 – I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie

12 lutego 2012 – Małopolski Komendant Wojewódzkiej Policji

 Jako Małopolski Komendant Wojewódzki Policji inicjował i organizował działania, mające na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym na terenie województwa małopolskiego i powiatu chrzanowskiego. Podjął szeroko rozumiane działania na rzecz współpracy z organami państwowymi, samorządami i organizacjami społecznymi na rzecz bezpieczeństwa, w tym w szczególności dla powiatu chrzanowskiego.

Za całokształt pracy zawodowej i społecznej na rzecz mieszkańców odznaczony:

- Brązowym Medalem „Za Długoletnią Służbę”

- Srebrną Odznaką „Zasłużony Policjant”

- Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej”

- Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”

- Medalem XX-lecia NSZZ Policjantów

Mariusz Dąbek swoją przykładną służbą na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego mieszkańców w pełni zasłużył na przyznanie tytułu Zasłużony dla Powiatu Chrzanowskiego (…)

 

Insp. Tomasz Zając (laudację wygłaszał specjalista ds. prasowo-informacyjnych Komendy Powiatowej Policj w Chrzanowie asp. sztab. Robert Matyasik) – Komendant Powiatowy Policji w Chrzanowie – urodził się w  Chrzanowie. Wykształcenie średnie uzyskał po ukończeniu LO w Krzeszowicach. Po maturze rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

Swoją służbę w Policji rozpoczął 1 listopada 1990 roku. Zajmował stanowiska wykonawcze, jak i kierownicze, ale od początku dał się poznać jako funkcjonariusz sumienny, pracowity , zdyscyplinowany i koleżeński. Wszechstronne przygotowanie ogólne i zawodowe pozwoliło mu na uzyskiwanie bardzo dobrych wyników w służbie.

Kierował jednostkami na terenie powiatu chrzanowskiego:

W 1996 roku objął stanowisko zastępcy Komendanta Komisariatu Policji w Libiążu

W 1998 roku objął stanowisko Komendanta Komisariatu Kolejowego Policji w Trzebini

W 1999 roku objął stanowisko Komendanta Komisariatu Policji w Alwerni

W 2003 roku objął stanowisko Komendanta Komisariatu Policji w Trzebini, a od 2007 roku pełni funkcję Komendanta Powiatowego Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie.

Kierując jednostkami na terenie powiatu chrzanowskiego cały czas uzupełniał  swoje wykształcenie:

W 1997 roku ukończył na Uniwersytecie Łódzkim Wydział Prawa i Administracji

W 2007 roku ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie – Wydział Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych.

Jako Komendant inicjował i organizował działania mające na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym na terenie powiatu chrzanowskiego. Podjął szeroko rozumiane działania na rzecz współpracy z organami państwowymi, samorządami i organizacjami społecznymi na rzecz bezpieczeństwa powiatu chrzanowskiego.

Za całokształt pracy zawodowej i społecznej na rzecz mieszkańców powiatu chrzanowskiego odznaczony:

- Złotą Odznaką za Zasługi w Pracy Penitencjarnej

- Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa

- Brązową Odznaką za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej

- Brązowym Medalem Zasłużony dla Obronności Kraju

- Brązowym Krzyżem Zasługi

- Brązową Odznaką Zasłużony Policjant

Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystywał będąc powołany do kierowania działaniami sztabów akcji i operacji policyjnych, m.in. :

- podczas zabezpieczenia działań pożarowych Klasztoru w Alwerni

- podczas zabezpieczenia działań związanych z pożarem cysterny na ulicy Krakowskiej w Chrzanowie

Tomasz Zając swoją przykładną służbą na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego mieszkańców w pełni zasłużył na przyznanie tytułu Zasłużony dla Powiatu Chrzanowskiego. Przyznanie tego tytułu jest także podziękowaniem dla wszystkich policjantów, którzy poświęcają czas dla utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Niech wyróżnienie to będzie wyrazem szacunku dla Pana zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju Ziemi Chrzanowskiej  (….)

Fragmenty laudacji wygłoszonych podczas sesji 27 listopada

 

Zobacz galerię zdjęć na naszym Facebooku