Chrzanowski finał WOŚP

Koncerty, licytacje, pokazy ratownictwa czy strefa dzieci to tylko niektóre z atrakcji chrzanowskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym atrakcjom towarzyszyło oczywiście zbieranie datków na rzecz orkiestry. Od niedzielnego poranka na ulicach Chrzanowa i w sołectwach pieniądze do orkiestrowych puszek zbierało 80 wolontariuszy. Godzinę przed zakończeniem zbiórki na koncie orkiestry było ponad 13 tysięcy złotych, a liczenie i zbieranie datków wciąż trwało.

Chrzanowski finał WOŚP

Niedzielny finał orkiestry zorganizowano na placu Tysiąclecia i w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. To tu na mieszkańców czekało najwięcej atrakcji. Można było oglądać wozy wojskowe, przejechać się na kucyku czy posłuchać muzyki. Koncertu rozpoczęły się tuż  po godzinie 14.00. W ich trakcie licytowano orkiestrowe gadżety m.in. koszulkę WOŚP, orkiestrowy zegar czy karnety uprawniające do skorzystania z oferty chrzanowskich klubów. Prace na licytacje przekazali także osadzeni w Zakładzie Karnym w Trzebini. Ponadto wolontariusze przygotowali przedmioty, które licytowano, albo można było nabyć za symboliczny datek do orkiestrowej puszki. – Oferujemy naszym gościom upieczone przez wolontariuszki pierniczki z orkiestrowymi serduszkami czy muffinki. Ponadto przygotowaliśmy dla dzieci warsztaty językowe, plastyczne i przedstawienie teatralne – mówił Emilia Borycka opiekun strefy dziecięcej WOŚP Chrzanów. Odwiedzających to miejsce było sporo, dużo więcej niż rok temu. Dopisali także dawcy krwi. Ponad 100 zadeklarowało chęć oddania krwi. Do punktu poboru ustawiła się długa kolejka oczekujących. – Jesteśmy mile zaskoczeni frekwencją. Jeśli takie zainteresowanie będzie w przyszłym roku, to postaramy się zorganizować większy punkt poboru , a może uda się sprowadzić do Chrzanowa specjalny autobus – stwierdził Michał Zalewski  prezes Stowarzyszenia „Pro medica”. Krew zebrana w Chrzanowie trafi do krajowego Banku Krwi. Natomiast na konto orkiestry trafią pieniądze zbierane przez cały czas do orkiestrowych puszek. Datki zbierano także podczas meczu reprezentacji Chrzanowa i oldbojów TS Wisły Kraków. Tu nie wynik był najważniejszy, ale właśnie wsparcie WOŚP. W przerwie meczu licytowano przekazane na ten cel przedmioty. Udało się zebrać około 2 tysięcy złotych. Mimo nie najlepszej pogody chrzanowianie odwiedzali plac Tysiąclecia dość licznie. Sporo osób przyglądało się pokazowi ratownictwa drogowego, który zorganizowali chrzanowscy strażacy wraz z ratownikami z „Pro medica”. Publiczność przyciągnęły także koncerty, w tym gwiazdy wieczoru, zespołu” Habakuk”.  – Staraliśmy się , by atrakcji nie zabrakło. Nieco plany pokrzyżowała nam pogoda i bardzo silny wiatr, który pozrywał w nocy banery, ale teraz wszystko idzie zgodnie z planem – podsumował Mateusz Szubel prezes stowarzyszenia „Przyjaźni miastu” które było jednym z organizatorów finału.

W ubiegłym roku podczas chrzanowskiego finału udało się zebrać ponad 60 tysięcy złotych. Czy w tym roku uda się to powtórzyć? Organizatorzy zgodnie podkreślali, że najważniejsze, aby włączyć się w orkiestrowe granie i zachęcić do tego ludzi. Efekty poznamy w ciągu tygodnia, bo po zakończeniu finału rozpoczęło się wielkie liczenie pieniędzy zbieranych w licytacjach, ulicznych kwestach czy zakładach pracy.

SOL, www.moksir.chrzanow.pl