Poczuj, że żyjesz!

Czy masz czasem wrażenie, że Twoje życie stanęło w miejscu a każdy dzień wygląda tak samo? W kółko pracujesz, opiekujesz się domem i nie masz żadnej odskoczni? Jest na to rada – zacznij pomagać innym!

Poczuj, że żyjesz!

W ostatnich latach w Polsce wzrasta zainteresowanie wolontariatem. Grupą najbardziej zaangażowaną w bezinteresowne pomaganie innym są osoby poniżej 25 roku życia, ale coraz bardziej potrzebni stają się wolontariusze starsi, powyżej 55 roku życia. Według badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Klon/Jawor w 2010 roku zaangażowanych w wolontariat było tylko 10% Polaków powyżej 55 roku życia. Wielu dorosłych jeszcze nie odkryło, jak wiele radości i plusów niesie bezinteresowne pomaganie innym.

Swoista prewencja

Obecnie działa wiele miejsc zajmujących się pozyskiwaniem dojrzałych wolontariuszy. Jednym z nich jest organizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy i Stowarzyszenie WIOSNA projekt 50+, w którym wolontariusz (powyżej 45 roku życia) spotyka się z nieaktywną zawodowo osobą w wieku 50-64 lata, pomaga jej uwierzyć w siebie i poznać mocne strony.

Satysfakcja z efektów pracy, szkolenia, porady psychologiczne oraz indywidualny coaching rozwijający m.in. takie umiejętności jak aktywne słuchanie, motywowanie, wyznaczanie celów i metod ich realizacji – to tylko niektóre z plusów, które niesie ze sobą wolontariat w 50+.

- Projekt 50+ jest swoistą prewencją, ponieważ nie tylko daje radość z pomagania i spotkania  z drugim człowiekiem, ale też dzięki udziałowi wolontariusz może uaktualniać swoje kompetencje, zdobywać nowe umiejętności, dzięki czemu sam utrzyma się dłużej na rynku pracy – mówi Barbara Bentkowska, która pracuje przy organizacji projektu.

 

Dołącz do projektu!

Aby zostać wolontariuszem w projekcie 50+ nie trzeba posiadać na swoim koncie spektakularnego sukcesu zawodowego, czasem wystarczy garść pozytywnych myśli i zapał do pracy.

- Jestem osobą aktywną i chciałam wypełnić swój wolny czas. Jestem pszczelarką, posiadam pasiekę, prowadzę agroturystykę, śpiewam w chórze i szukam inspiracji do działania – mówi wolontariuszka projektu, pani Krystyna. - Wolontariat w tym programie uważam za ciekawy i budujący - dodaje.

Nadal można dołączyć do projektu 50+ jako wolontariusz! Wystarczy wejść na stronę www.50plus.dzialaj.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy.