Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Poczuj, że żyjesz!

Czy masz czasem wrażenie, że Twoje życie stanęło w miejscu a każdy dzień wygląda tak samo? W kółko pracujesz, opiekujesz się domem i nie masz żadnej odskoczni? Jest na to rada – zacznij pomagać innym!

Poczuj, że żyjesz!

W ostatnich latach w Polsce wzrasta zainteresowanie wolontariatem. Grupą najbardziej zaangażowaną w bezinteresowne pomaganie innym są osoby poniżej 25 roku życia, ale coraz bardziej potrzebni stają się wolontariusze starsi, powyżej 55 roku życia. Według badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Klon/Jawor w 2010 roku zaangażowanych w wolontariat było tylko 10% Polaków powyżej 55 roku życia. Wielu dorosłych jeszcze nie odkryło, jak wiele radości i plusów niesie bezinteresowne pomaganie innym.

Swoista prewencja

Obecnie działa wiele miejsc zajmujących się pozyskiwaniem dojrzałych wolontariuszy. Jednym z nich jest organizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy i Stowarzyszenie WIOSNA projekt 50+, w którym wolontariusz (powyżej 45 roku życia) spotyka się z nieaktywną zawodowo osobą w wieku 50-64 lata, pomaga jej uwierzyć w siebie i poznać mocne strony.

Satysfakcja z efektów pracy, szkolenia, porady psychologiczne oraz indywidualny coaching rozwijający m.in. takie umiejętności jak aktywne słuchanie, motywowanie, wyznaczanie celów i metod ich realizacji – to tylko niektóre z plusów, które niesie ze sobą wolontariat w 50+.

- Projekt 50+ jest swoistą prewencją, ponieważ nie tylko daje radość z pomagania i spotkania  z drugim człowiekiem, ale też dzięki udziałowi wolontariusz może uaktualniać swoje kompetencje, zdobywać nowe umiejętności, dzięki czemu sam utrzyma się dłużej na rynku pracy – mówi Barbara Bentkowska, która pracuje przy organizacji projektu.

 

Dołącz do projektu!

Aby zostać wolontariuszem w projekcie 50+ nie trzeba posiadać na swoim koncie spektakularnego sukcesu zawodowego, czasem wystarczy garść pozytywnych myśli i zapał do pracy.

- Jestem osobą aktywną i chciałam wypełnić swój wolny czas. Jestem pszczelarką, posiadam pasiekę, prowadzę agroturystykę, śpiewam w chórze i szukam inspiracji do działania – mówi wolontariuszka projektu, pani Krystyna. - Wolontariat w tym programie uważam za ciekawy i budujący - dodaje.

Nadal można dołączyć do projektu 50+ jako wolontariusz! Wystarczy wejść na stronę www.50plus.dzialaj.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy.