Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Odnowią ryzalit pałacu Starzeńskich i ogrodowy gazon

40 tys. zł z województwa małopolskiego otrzymał Dom Pomocy Społecznej w Płazie na dalszą renowację XVIII-wiecznego pałacu Starzeńskich. Powiat chrzanowski dołoży 52 tys. zł.

Odnowią  ryzalit pałacu Starzeńskich i ogrodowy gazon

Fot. Kazimiera Żmudzińska z symbolicznym czekiem od marszałka Marka Sowy

 

Za łączną kwotę 92 tys. zł zostanie odnowiona elewacja ryzalitu. Dodatkowo, w ramach inwestycji towarzyszących odnowieniu ulegnie również centralny gazon.

- Ścieżki w ogrodzie przed pałacem są wąskie i wyboiste. Trudno poruszać się naszym mieszkańcom na wózkach inwalidzkich po chodnikach, które liczą sobie z trzydzieści lat – wyjaśnia Kazimiera Żmudzińska, dyrektor DPS w Płazie.

Renowacja trwa od 2009 roku i na tym etapie się nie zakończy. DPS w Płazie wnioskował w tym roku do marszałka o 199 tys. zł dofinansowania na zakończenie prac związanych z elewacją pałacu Starzeńskich. W związku z otrzymaniem mniejszej dotacji zmniejszył się również zakres robót. Pozostanie jeszcze do  wymiany zadaszenie wejścia do pomieszczeń kuchennych wraz  z wentylacją oraz renowacja pozostałej części północnej ścian wraz z basztą od strony parku.