Odnowią ryzalit pałacu Starzeńskich i ogrodowy gazon

40 tys. zł z województwa małopolskiego otrzymał Dom Pomocy Społecznej w Płazie na dalszą renowację XVIII-wiecznego pałacu Starzeńskich. Powiat chrzanowski dołoży 52 tys. zł.

Odnowią  ryzalit pałacu Starzeńskich i ogrodowy gazon

Fot. Kazimiera Żmudzińska z symbolicznym czekiem od marszałka Marka Sowy

 

Za łączną kwotę 92 tys. zł zostanie odnowiona elewacja ryzalitu. Dodatkowo, w ramach inwestycji towarzyszących odnowieniu ulegnie również centralny gazon.

- Ścieżki w ogrodzie przed pałacem są wąskie i wyboiste. Trudno poruszać się naszym mieszkańcom na wózkach inwalidzkich po chodnikach, które liczą sobie z trzydzieści lat – wyjaśnia Kazimiera Żmudzińska, dyrektor DPS w Płazie.

Renowacja trwa od 2009 roku i na tym etapie się nie zakończy. DPS w Płazie wnioskował w tym roku do marszałka o 199 tys. zł dofinansowania na zakończenie prac związanych z elewacją pałacu Starzeńskich. W związku z otrzymaniem mniejszej dotacji zmniejszył się również zakres robót. Pozostanie jeszcze do  wymiany zadaszenie wejścia do pomieszczeń kuchennych wraz  z wentylacją oraz renowacja pozostałej części północnej ścian wraz z basztą od strony parku.