16-latek z Trzebini zdobwycą nagrody w konkursie naukowym Explory 2014

16 letni Wojciech Różowski z Gimnazjum nr 1 w Trzebini zdobył Nagrodę Jury w prestiżowym konkursie naukowym dla młodzieży Explory 2014.

16-latek z Trzebini zdobwycą nagrody w konkursie naukowym Explory 2014

Explory to Konkurs dla osób z pasją i ciekawymi pomysłami, które nie boją się stawiać pytań i szukać na nie odpowiedzi. W tym roku do Konkursu zgłoszonych zostało ponad 250 projektów badawczych z całej Polski, a autorzy 150 najlepszych zaprezentowali podczas Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory w Gdyni, Kielacach, Wrocławiu, Warszawie i Pozananiu.

 

Na Międzynarodowym Festiwalu Naukowym w Gdyni młodzi naukowacy przedstawili 30 finałowych projektów przed Jury i gosćmi festiwalu. Zwyciężyła praca 20 letniej Joanny Jurek pisana pod opieką dr Eweliny Zabost dotycząca nowych metod dostarczania leków w terapi nowotworowej.

 

Wojciech Różowski był najmłodszym uczestnikiem festiowalu, a jego praca dotyczyła stworzenia nowego systemu operacyjnego, który mógłby być instalowany na różnych platformach sprzętowych.

 

Wszyscy młodzi naukowcy biorący udział w konkursie otrzymali propozycję ofert współpracy z firmami, a także odbycia stażów w placówkach naukowo-badawczych.