Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Co zrobić, by odnaleźć się na rynku pracy?

Za nami I edycja projektu „Absolwent idzie do pracy. Aktywizacja zawodowa małopolskich absolwentów”, realizowanego przez Stowarzyszenie WIOSNA. Obecnie staże odbywa blisko 50 proc. uczestników, a pracę dostało już prawie 30 proc. z nich. Obecny rynek pracy nie rozpieszcza. Przeczytaj, co mówią ci, którym się udało.

Czesław Mida, właściciel firmy szkoleniowo-informatycznej w Brzesku i stażodawca projektu „Absolwent…”, sam niegdyś zmagał się z brakiem pracy. – W toku studiów zdobyłem wykształcenie pedagogiczne, uczyłem w szkole, lecz nie zawsze było „różowo” – opowiada. – Ważne jest ciągłe dokształcanie się, zdobywanie kwalifikacji, a przede wszystkim to, że nie wolno się poddawać. Warunkiem powodzenia na rynku pracy jest bycie elastycznym i gotowym na zmiany – tłumaczy. Przedsiębiorca zwraca uwagę na fakt, nie zawsze będzie się pracowało w wyuczonym zawodzie, co nie oznacza, że nasza praca będzie mniej interesująca.

 

Na początek dobre CV

Udział w projekcie „Absolwent…” uczy determinacji, odpowiedzialności za podejmowane działania oraz tego, jak radzić sobie na rynku pracy. Beneficjenci dowiadują się m. in., jak przygotowywać dokumenty aplikacyjne, by zainteresowały pracodawcę.  – Zdajemy sobie sprawę, że każdy uczestnik projektu jest wartościowy i każdy wnosi coś ważnego do projektu – mówi Marzena Rogozik, manager ds. rekrutacji i organizacji staży w projekcie „Absolwent…”.  - Chcąc w pełni rozwijać potencjał zawodowy beneficjentów, staramy się przygotować ich do podejmowania wyzwań na rynku pracy – dodaje. Celem projektu jest zaoferowanie nie tylko stażu zgodnego z zainteresowaniami, ale również pokazanie spektrum możliwości rozwoju.  – Na prośbę pani Marzeny mój opiekun stażu zaczął nie tylko delegować mi zadania, ale przede wszystkim stał się moim mentorem – mówi Konrad Morsztyn, uczestnik I edycji projektu.

 

Mocne i słabe strony

- Dopiero po szkoleniach i rozmowach z trenerami oraz innymi uczestnikami projektu, zdałam sobie sprawę, jak ważne jest poznanie swoich mocnych i słabych stron – mówi Paulina Śliwińska, uczestniczka I edycji projektu, która pracuje obecnie jako koordynator działu call center w Stowarzyszeniu WIOSNA. - Mając taką wiedzę zdecydowanie łatwiej i efektywniej poszukuje się  pracy oraz przygotowuje do rozmów – dodaje.

 

Przyczynami niepowodzeń w poszukiwaniach pracy mogą być nieprzemyślane działania, uleganie presji z zewnątrz czy też stereotypowe przekonanie, że lepiej zostać inżynierem, gdyż humaniści mają większe problemy ze znalezieniem pracy. Paulina Śliwińska podkreśla fakt, że warto pielęgnować i rozwijać własne pasje, które w przyszłości mogą stać się  głównym źródłem dochodu.  

 

 

Nastawienie kluczem do sukcesu

Według danych GUS z 2013 roku, bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych wynosiło ok. 24 proc. W tej grupie znaleźli się przede wszystkim humaniści. Warto jednak zauważyć, że absolwenci studiów humanistycznych zyskują wszechstronne wykształcenie, które pozwala im na większe pole manewru na rynku pracy. Przyczyn bezrobocia należy szukać nie w wykształceniu, a w nastawieniu do pracy.  Marzena Rogozik podkreśla znaczenie praktyk, staży i innych aktywności podejmowanych już podczas studiów, a także tym wiarę w własne możliwości: – Zdarza się, że absolwent z bogatym CV i dużymi umiejętnościami nie może znaleźć pracy, gdyż nie wierzy w swoje kompetencje – kontynuuje. – Pierwszym krokiem do sukcesu jest wiara w siebie. Poczucie sprawczości ułatwia lepsze zaprezentowanie się przed pracodawcą – radzi managerka.

 

Idealny pracownik

Marzena Rogozik podkreśla zmianę, jaką przeszli uczestnicy projektu: – Miałam przyjemność poznać ich na początku ścieżki w projekcie, kiedy byli zupełnie innymi osobami. W trakcie udziału w projekcie zmienił się każdy z uczestników. Widoczna jest umiejętność swobodnego poruszania się na rynku pracy, otwartość na zmiany i wzrost kompetencji niezbędnych na rynku pracy – przekonuje.

 

Podsumowując: jaki powinien być potencjalny pracownik? Elastyczny, otwarty, świadomy swojego potencjału, pełen pasji i wiary w siebie! Czy Ty też chcesz taki się stać? Jeśli tak, dołącz do projektu „Absolwent idzie do pracy”! Jak? Wypełnij formularz i czekaj na telefon! Formularz dostępny jest tutaj: http://upload.wiosna.org.pl/pliki/Formularz%20zg%B3oszeniowy_ABS.pdf.

 

O projekcie słów kilka…

„Absolwent idzie do pracy. Aktywizacja zawodowa małopolskich absolwentów” to kompleksowy program wsparcia, który pomoże nieaktywnym zawodowo absolwentom zdobyć doświadczenie, podnieść kwalifikacje, uzyskać wiedzę i odpowiednie umiejętności, czego efektem będzie znalezienie wymarzonej pracy. Istnieje kilka możliwości wsparcia: płatny staż, indywidualne doradztwo, szkolenia z umiejętności niezbędnych na rynku pracy oraz szkolenia zawodowe. 

 

Kontakt w sprawie rekrutacji:

Marzena Rogozik
Manager ds. rekrutacji i organizacji stażu
tel. 785 894 369
e-mail: absolwent.dzialaj[@]wiosna.org.pl

 

Kontakt dla mediów:

Ewa Adamska

Asystent ds. PR

Tel: 783 430 085

Email: ewa.adamska[@]wiosna.krakow.pl