Dializy gościnne w chrzanowskim szpitalu

Latem kilku naszych chorych pojechało na wypoczynek nad morze i dializowało się w miejscowych stacjach. W tych czasach to rzecz powszechna. W Europie stacje dializ są nawet na statkach wycieczkowych. My również jesteśmy przygotowani na pacjentów z zagranicy – mówi dr n. med. Maciej Kiersztejn, ordynator oddziału nefrologii Szpitala Powiatowego w Chrzanowie.

Dializy gościnne w chrzanowskim szpitalu

Fot. Załoga oddziału nefrologii

Stacja dializ powstała w styczniu 1999 roku. Wykonano w niej ponad 110 tysięcy dializ.  Dr n. med. Maciej Kiersztejn, ordynator oddziału nefrologii Szpitala Powiatowego w Chrzanowie podkreśla, że oddział potrafi przygotować pacjenta do transplantacji wykonywanych w ośrodkach transplantacyjnych.

- Nie w każdym szpitalu stacja dializ  ma zaplecze w postaci oddziału nefrologicznego. My dysponujemy 26 łóżkami nefrologicznymi. To bardzo ważne, bo pacjenci z powikłaniami mogą zostać u nas na obserwacji – dodajeordynator Kiersztejn.

Stacja dializ składa się z 11 stanowisk. Można wykonywać w niej 33 dializy dziennie. Obecnie dializowane są na stałe 63 osoby. Trafiają tam również pacjenci spoza powiatu chrzanowskiego na tzw. dializy gościnne. Jednocześnie pacjenci chrzanowskiej stacji dializ podczas wyjazdów wakacyjnych odbywają dializy w różnych miejscach w kraju.

- W Polsce sieć stacji dializ jest bardzo dobrze rozbudowana. W ciągu godziny można do nich dojechać z każdego zakątka w kraju. Warto podkreślić, że latem kilku naszych chorych pojechało na wypoczynek nad morze i dializowało się w miejscowych stacjach. W tych czasach to rzecz powszechna.

W Europie stacje dializ są nawet na statkach wycieczkowych. My również jesteśmy przygotowani do dializowania  pacjentów z zagranicy. Niedawno mieliśmy pacjenta z Niemiec, wcześniej z Wielkiej Brytanii. Ten drugi trafił do nas po jakimś czasie znowu. A to oznacza, że był zadowolony z naszej opieki – mówi dr Maciej Kiersztejn.

Oddział pełni ciągły całodobowy dyżur nefrologiczny. Zapewnia szerokie możliwości diagnostyczno – terapeutyczne w zakresie chorób wewnętrznych, z ukierunkowaniem na choroby nerek. Dzięki temu, że na terenie szpitala funkcjonują oddział nefrologiczny i chorób wewnętrznych, stacja dializ oraz poradnia nefrologiczna, pacjenci mają zapewnioną kompleksowość usług nefrologicznych. Atutem oddziału jest wykwalifikowany, doświadczony zespół lekarski i pielęgniarski oraz nowoczesna aparatura medyczna. Personel lekarski zapewnia stały nadzór lekarski w stacji dializ. Oddział posiada akredytację na prowadzenie specjalizacji z chorób wewnętrznych.

Telefony

Lekarze 32 624 - 73 – 26