Związek zawodowy pracowników ochrony zdrowia świętuje 30-lecie

Nie jesteśmy związkiem, który chciałby za wszelką cenę doprowadzić do korzyści  związkowców. Najważniejszy jest dialog i kompromis – mówi Grażyna Baliś, przewodnicząca Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia w Chrzanowie, który obchodził 30-lecie powstania.

Związek zawodowy pracowników ochrony zdrowia świętuje 30-lecie

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia w Chrzanowie działa 31 lat. Z uwagi na kwestie formalne uroczystości jubileuszowe obchodzono z rocznym poślizgiem 24 października w Ośrodku Wypoczynkowym Chechło w Trzebini.

Najważniejszym punktem programu było przekazanie Odznaki Honorowej Za zasługi dla Ochrony Zdrowia przyznanej przez  Ministra Zdrowia dziesięciu pracownikom. Są to:  Celina Bryk, Genewefa Brandys, Jadwiga Kubiela, Maria Łanoszka, Małgorzata Kołodziejczyk, Małgorzata Kuczara, Teresa Siemek, Jolanta Szatyłowicz, Janina Urant i Janina Wróbel.

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia w Chrzanowie zrzesza blisko 130 pracowników Szpitala Powiatowego w Chrzanowie, Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Trzebini, Miejskiego Centrum Medycznego w Libiążu i Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Zagórzu.

- Organizacja jest reprezentatywna. Poprzez struktury wojewódzkie i krajowe wchodzimy w skład Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych – mówi Grażyna Baliś, przewodnicząca chrzanowskiego związku.

Do 2012 związkowi przewodniczyła Henryka Bober, teraz pełni funkcję zastępcy.

- Korzystam z jej doświadczeń i wiedzy związkowej – podkreśla Grażyna Baliś.

W uroczystościach jubileuszowych wzięli udział m.in: starosta Adam Potocki, Ryszard Kosowski - burmistrz Chrzanowa, Andrzej Uryga – przewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego, dyrektor szpitala Krzysztof  Kłos i prezes NZOZ w Trzebini Maciej Pakuła. Wśród związkowców byli: Zbigniew Karczewski - wiceprzewodniczący Rady OPZZ województwa małopolskiego, Julian Filipek – przewodniczący Rady OPZZ powiatu chrzanowskiego i Jan Orkisz - przewodniczący Rady Wojewódzkiej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej.

- Opinie kolegów związkowców na temat współpracy z pracodawcami są bardzo pozytywne. Współpraca układała się i układa bardzo dobrze. Nie jesteśmy związkiem, który chciałby za wszelką cenę doprowadzić do korzyści  związkowców. Najważniejszy jest dialog i kompromis. Dobre warunki pracy i płacy są równie ważne jak utrzymanie zatrudnienia.  Kiedy dyrektorem szpitala była Ewa Potocka, zawsze staraliśmy się o kompromis, choć czasem jego osiągnięcie poprzedzone było długimi negocjacjami. Mam nadzieję, że współpraca  z nowym dyrektorem Krzysztofem Kłosem będzie równie owocna – mówi Grażyna Baliś, przewodniczący związku zawodowego w Chrzanowie.