Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Szlak Rzemiosła Małopolski – ludzie z pasją, miejsca z tradycją!

Tradycyjne ludowe rękodzieło to zanikające zjawisko. Niewielu już ludzi kultywuje dawne wzornictwo i techniki rękodzielnicze. Projekt Szlak Rzemiosła powstał po to, by pokazać współczesnych twórców ludowych, trudniących się rzemiosłem w tradycyjny sposób. Dzięki Szlakowi można poznać twórców, dla których rzemiosło to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. Projekt przygotowano z myślą o turystach, chcących na mapie Małopolski odnaleźć zapominane już zawody i tradycje oraz odkryć je na nowo.

Szlak Rzemiosła Małopolski – ludzie z pasją, miejsca z tradycją!

W projekcie uczestniczą pracownie, warsztaty i domy twórców rękodzieła ludowego z całej Małopolski. Obecnie w bazie znajduje się ponad 200 twórców, reprezentujących 24 rzemiosła, w blisko 130 miejscowościach. Tworzą oni 7 tras regionalnych: Krakowską, Tarnowską, Suską, Limanowską, Sądecką, Gorlicką i Podhalańską.

Szlak otwiera drzwi do stuletniej garncarni, warsztatu tkackiego, prowadzi przez plantację wikliny i łemkowską krainę. Dzięki Szlakowi można połączyć aktywny wypoczynek z nauką technik rzemieślniczych i poznawaniem kultury regionów.

Wirtualny przewodnik po Szlaku – strona www.SzlakRzemiosla.pl
Twórcy na Szlaku to osoby wyjątkowo aktywne i zaangażowane. Można je odwiedzać przez cały rok, a przed rozpoczęciem wycieczki warto skorzystać z wirtualnego przewodnika – portalu www.SzlakRzemiosla.pl. Znajdują się tam informacje o twórcach i rzemiosłach, interaktywna mapa z propozycjami tras, materiały multimedialne, informacje o wydarzeniach kulturalnych, baza Miejsc z klimatem i smakiem oraz oferta turystyczna. Składają się na nią wycieczki, przygotowane z myślą o uczniach szkół podstawowych i wszystkich, którym zależy na spotkaniu z rzemiosłem jako prawdziwą przygodą i żywą lekcją historii.
Aplikacja mobilna – Szlak Rzemiosła – od ręki!
Natomiast dla wszystkich posiadaczy telefonów z systemem Google Android oraz Apple iOS przygotowano aplikację mobilną Szlak Rzemiosła – od reki! Znajdują się w niej opisy i dane kontaktowe 50 aktywnych twórców, informacje o bieżących wydarzeniach na Szlaku, galerie wyrobów, a także interaktywna mapa, dzięki której można zaplanować swoją podróż po Szlaku.

Festiwal ETNOmania - odkryj tradycję na nowo!
Festiwal ETNOmania to główna impreza na Szlaku Rzemiosła Małopolski, która rokrocznie odbywa się na terenie skansenu – Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Piąta, jubileuszowa edycja odbędzie się 19 lipca 2015 r. Jak tradycja odnajduje się we współczesności? – takie pytanie przyświeca Festiwalowi. ETNOmania to warsztaty, stoiska z rękodziełem, pokaz mody, koncerty, etnoinstalacje i mnóstwo innych atrakcji dla wszystkich, bez względu na wiek. Szczegóły na: www.ETNOmania.pl

 

Oferta turystyczna Szlaku Rzemiosła - MANIA POZNAWANIA!

 

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty wycieczek po Szlaku Rzemiosła, dzięki którym spotkasz wyjątkowych ludzi z pasją i odkryjesz nieznane zakątki Małopolski! Na ofertę składają się wycieczki, przygotowane z myślą o uczniach szkół podstawowych i wszystkich, dla których spotkanie z rzemiosłem będzie prawdziwą przygodą i żywą lekcją historii.

 

Wycieczki po Szlaku Rzemiosła to:
- spotkania z ludźmi pełnymi pasji;
- poznawanie malowniczych zakątków Małopolski;
- nauka poprzez działanie i zabawę;
- warsztaty, pokazy, zwiedzanie;
- ożywianie zmysłów dźwiękami, smakami i zapachami;
- animacja i aktywizacja – gry i konkursy z nagrodami;
- wysoka jakość obsługi;
- korzystna cena.

 

Oferta wycieczek skierowana jest do:
- szkół podstawowych;
- wszystkich grup zainteresowanych aktywnym poznawaniem żywej tradycji Małopolski.

 

Lista wycieczek:
Nie brak gliny i wikliny
Zamek Lipowiec w Wygiełzowie ma swój niepowtarzalny klimat, a swoistego uroku dodaje mu położony u jego stóp skansen. Oprócz tego, podczas tej wycieczki odwiedzimy prawdziwy warsztat garncarski i wikliniarski, aby samemu spróbować swoich sił w tych rzemiosłach.
Całość wycieczki zakończona jest ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

 

Toczymy, tkamy, ozdabiamy
Tę wycieczkę polecamy szczególnie najmłodszym. Jest to świetna okazja do tego, aby nie tylko zobaczyć, jak się robi tradycyjne zabawki drewniane, ale samemu spróbować je pomalować w pracowni w Stryszawie. To nie koniec atrakcji, później odwiedzimy Rabkę, aby wziąć udział w warsztatach garncarskich i tkackich.
Całość wycieczki zakończona jest ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

 

Czary mary i beskidzkie kuluary
Zapraszamy na niesamowitą wyprawę do Jordanowa i skansenu w Sidzinie. Podczas tej wycieczki będzie można nauczyć się malować na szkle i rzeźbić, a także poznać prawdziwe życie pszczół. Całość wycieczki zakończona jest ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

 

Sądeckich uroków bez liku
Jedź z nami na Szlak Rzemiosła, aby zobaczyć, jak wygląda praca kowala, odkryć piękno rzeźb skansenu w Rogach i zachwycić się muzyką Karpat w Podegrodziu.
Całość wycieczki zakończona jest ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

 

Chleb i miód – małopolski cud
Podczas wycieczki zwiedzimy Skamieniałe Miasto, zobaczmy, jak się robi miód, a także uczestnicy będą mieli okazję spróbować upiec swój tradycyjny chleb. Całość wycieczki zakończona jest ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.


Na prawdziwą wieś się wieź
Czy wiejskie życie to sielanka? Każdy z uczestników przekona się o tym na własnej skórze, biorąc udział w warsztatach prac gospodarskich, pieczenia prołzioków, słomkarskich, bibułkarskich lub bednarskich w tajemniczej Paryi.
Całość wycieczki zakończona ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Więcej informacji na temat oferty turystycznej Szlaku Rzemiosła i cennik znajdziesz na:
http://szlakrzemiosla.pl/s/oferta

Zamawianie wycieczek:
Agencja turystyczna CUT.Travel.Pl
tel. 691 856 577
kontakt@cut.travel.pl

Organizator Szlaku Rzemiosła:
Fundacja NADwyraz:
ul. Kielecka 17
31-523 Kraków
tel. 12 686 06 06
fundacja@nadwyraz.pl
www.nadwyraz.pl