Solarki w kilku słowach

W Domu Kultury w Myślachowicach otwarto wystawę fotografii solarnej. Jak mówi Karol Mroziewski z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini, do stworzenia fotografii solarnej potrzebne jest jedynie zwykłe pudełko z niewielkim otworem będącym rodzajem obiektywu oraz umieszczony w jego wnętrzu papier fotograficzny.

Solarki w kilku słowach

Na zdjęciu Karol Mroziewski. Fot. Robert Rejdych

 

Aby zrozumieć sens i wyjątkowość fotografii solarnej należy choćby w minimalnej formie zapoznać się z zasadami tej techniki. Do storzenia fotografii solarnej potrzebne jest jedynie zwykłe pudełko w niewielkim otworem będącym rodzajem obiektywu oraz umieszczony w jego wnętrzu papier fotograficzny – mówi Karol Mroziewski, instruktor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini.
Promienie światła wpadające przez otwór tworzą obrócony i pomniejszony obraz. Jest on rozmyty, łagodny, zupełnie inny niż tradycyjne zdęcia, a przez to niepowtarzalny, intrygujący i tajemniczy. Każdy kto zetknął się choć przez chwilę z fotografią solarną ulega jej magii – dodaje Karol Mroziewski.
Takiej fascynacji ulegli także uczniowie trzebińskich gimnazjów, jak też członkowie fotoklubu trzebińskie j kinematografii oraz pracowni fotograficznej prowadzonej przez Karola Mrozieweskiego przy PMDK.
I tak właśnie powstały niezwykłe fotografie Trzebini. Jedno jest pewne: w takiej formie Trzebini jeszcze nigdy nikt nie pokazał.
Zachęcamy do odwiedzenia Domu Kultury w Myślachowicach w dniach 12.02-13.03 , aby zobaczyć wystawę Trzebinia w fotografii solarnej.
Organizatorem tej wystawy są: Trzebińskie Centrum Kultury, Dom Kultury w Myślachowicach, Fotoklub Trzebińska Kinematografia oraz Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Trzebini.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WERNISAŻU NA NASZYM FACEBOOKU