Zinaida Fedoruk: - Bliżej nam do Europy

Zinaida Fedoruk - dyrektor Funduszu " Opor Frankiwski", Lidila Anuszkewiczus - przedsiębiorca i wolontariusz, Liudmyla Salyga- przedsiębiorca i wolontariusz oraz Marija Kutasz – tłumacz przyjechały z Ivano-Frankiwska na Ukrainie, aby spotkać się z lokalnymi biznesmenami i samorządowcami.

Zinaida  Fedoruk: - Bliżej nam do Europy

Na potrzeby wyjazdu do Polski wolontariusze Funduszu „Opor Frankiwski” przygotowali materiał filmowy dotyczący działalności Funduszu i wydarzeń na Ukrainie. Zachęcamy do obejrzenia filmu.

 

Panie wzięły udział w X Gali Przedsiębiorczości i odbyły szereg spotkań, m.in. z członkami Chrzanowskiej Izby Gospodarczej, dyrektorem Szpitala Powiatowego, z proboszczem Sanktuarium w Płokach, starostą chrzanowskim i burmistrzem Chrzanowa. Delegacja wyjechała z Polski 24 kwietnia.
W starostwie goście spotkali się ze starostą Januszem Szczęśniakiem, wicestarostą Krzysztofem Kasperkiem i Stanisławem Duszą, przewodniczącym Rady Powiatu Chrzanowskiego. Ukrainki mówiły o działalności Funduszu „Opor Frankiwski” i pracy wolontariuszy w tym dobroczynnym funduszu na rzecz ukraińskiej armii oraz rodzin żołnierzy.
- Naszym żołnierzom brakuje wszystkiego. Zbieramy pieniądze na okulary taktyczne i rękawice, kupujemy karetki, szpitale polowe, a nawet odzież cywilną. Organizujemy pomoc psychologiczną dla walczących oraz dla ich bliskich, wspieramy przesiedleńców ze wschodu, zapewniamy rehabilitację rannych. Żołnierze wracają do domów bez rąk, nóg, wykastrowani. Nie chce im się żyć – mówiła Zinaida Fedoruk - dyrektor Funduszu " Opor Frankiwski".
- Jesteśmy z wami. Wybieramy się do was z pomocą humanitarną. Akcja humanitarna trwa już w szkołach ponadgimnazjalnych – zapowiedział Stanisław Dusza, przewodniczący rady, który do Ivano-Frankiwska pojedzie dwudziesty czwarty raz.
Panie z Ukrainy podkreślały, że najważniejsza w tym momencie jest pomoc ekonomiczna. Stefan Adamczyk, prezes Chrzanowskiej Izby Gospodarczej planuje natomiast zorganizowanie Izby Gospodarczej w Ivano-Frankiwsku. Póki co, prawo ukraińskie na to nie pozwala.
Działacze Funduszu „Opor Frankiwski” kładą również nacisk na edukację młodzieży. Jak zapowiada starosta Janusz Szczęśniak, wkrótce zostanie powołana Powiatowa Rada Młodzieży, która podpisze porozumienie o współpracy z działającą już Radą Młodzieży w Ivano-Frankiwsku.
- Najważniejsze, żeby młodzi ludzie z Polski i Ukrainy się poznawali i utrzymywali dobre relacje. W interesie Polski jest wolna Ukraina. Jestem poruszony waszym cierpieniem – przekonywał Janusz Szczęśniak.
- Ukrainie bliżej do Europy niż do Rosji– podsumowała Zinaida Fedoruk.
Trwają rozmowy związane ze wznowieniem porozumień z 2001 roku o współpracy powiatu chrzanowskiego z Ivano-Frankiwskiem. Wtedy to sygnatariuszami porozumienia pomiędzy powiatem chrzanowskim i miastem Ivano-Frankiwsk był ówczesny mer Zinowij Szkutiak i Stanisław Dusza pełniący funkcję przewodniczącego rady powiatu.
- Po wyborach nasze władze są zainteresowane odnowieniem bliskich kontaktów z Ukrainą – wyjaśnia Stanisław Dusza.
Wyjazd samorządowców z pomocą humanitarną zaplanowano na 8 maja.