Pojechali na Ukrainę z pomocą humanitarną

Pieluchy, czajniki, jedzenie, koce, ubrania, pomoce szkolne i kosmetyki przekazała delegacja samorządowców z powiatu chrzanowskiego w ramach pomocy humanitarnej ludności cywilnej przesiedlonej do Iwano-Frankiwska z terenów objętych działaniami wojennymi na Ukrainie.

Pojechali na Ukrainę z pomocą humanitarną

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ NA NASZYM FACEBOOKU

 

Paczki ważyły w sumie blisko 300 kg. Dary zbierano m.in. w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu chrzanowskiego, a przekazano do Funduszu Charytatywnego „Charm” w Iwano-Frankiwsku.
- Tym ludziom potrzebne jest praktycznie wszystko – mówi Stanisław Dusza, przewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego.
Stanisław Dusza pojechał z pomocą humanitarną na Ukrainę z wicestarostą Krzysztofem Kasperkiem.
Tego samego dnia z powiatu chrzanowskiego wyjechała również druga delegacja – grupa samorządowców z gminy Chrzanów. Jak mówi Stanisław Dusza, inicjator wyjazdu, Polaków przyjęto na Ukrainie z honorami i wielką sympatią.
- To bardzo mili i otwarci ludzie, z którymi warto współpracować. Jesteśmy winni tej ziemi pomoc, bo nam w trudnych czasach także pomagano – przyznaje wicestarosta Krzysztof Kasperek.
Delegacje wzięły udział w obchodach z okazji 353. rocznicy nadania praw miejskich Iwano-Frankiwska (dawny Stanisławów). Uroczystości odbywały się m.in. w Teatrze Dramatycznym. Na scenie zaprezentowały się miejscowe zespoły.
- Piękne przemówienie wygłosił Jacek Żur, konsul RP we Lwowie, który mówił o więziach polsko-ukraińskich i pomocy zarówno materialnej, jak i duchowej płynącej z Polski – podkreśla Stanisław Dusza.
Władze Iwano-Frankiwska są zainteresowane ponownym nawiązaniem kontaktów z powiatem chrzanowskim. Wkrótce temat trafi pod obrady miejscowej rady, a potem Rady Powiatu Chrzanowskiego. Stronie ukraińskiej zależy m.in. na wspólnej organizacji szkoleń w zakresie pozyskiwania środków przedakcesyjnych oraz na nawiązaniu kontaktów Młodzieżowej Rady z polską młodzieżą.
Delegacja z gminy Chrzanów wypożyczyła z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku prace w ramach wystawy "STANISŁAWOWIANIE". Ekspozycję można oglądać od 12 do 30 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie. Prezentuje ona sylwetki znanych Polaków z kręgów politycznych, społecznych i kulturalnych, którzy w dwóch ostatnich stuleciach urodzili się w Stanisławowie, czyli obecnym Iwano-Frankiwsku lub w bliskim sąsiedztwie tego miasta. Należą do nich m.in.: generał Stanisław F. Sosabowski, aktorki Barbara Ludwiżanka i Anna Seniuk, aktor Zbigniew Cybulski czy też reżyser Feliks Falk.