Ziemniaki po cabańsku w kuchni festiwalowej oświęcimskiego półfinału Małopolskiego Smaku

Dawid Sobczak kucharz w Restauracji Stare Mury z Chrzanowa podczas 11 edycji Małopolskiego Smaku półfinału oświęcimskiego zaprezentował na żywo jak przyrządzić Ziemniaki po cabańsku.

Ziemniaki po cabańsku w kuchni festiwalowej oświęcimskiego półfinału Małopolskiego Smaku

Lokalny przysmak po raz pierwszy zdobył podniebienia znanych kucharzy oraz zwiedzających i uczestników II półfinału Małopolskiego Smaku w Oświęcimiu w 2006 roku zajmując I miejsce w kategorii gotowe danie i potrawa a następnie wygrywając finał na krakowskim Placu Wolnica.

Podczas tegorocznego  Oświęcimskiego półfinału 11. Małopolskiego Festiwalu Smaku zwycięzcami plebiscytu w poszczególnych kategoriach zostali: w kategorii "Ekologiczne przysmaki" Jurajska orzechówka zalana Jankielowym czarem Pustyni (Agroturystyczna Akademia Zdrowia, Hucisko), w kategorii "Jak u mamy" żurek z ziemniakami okraszony pypkami (KGW w Mirowie).

Za najlepszy  "Tradycyjny specjał" uznano chleb świąteczny (Piekarnia Patrycja. i Paweł, Kwaśniów Górny), a najciekawszym "Smakołykiem z legendą" została polędwiczka plebana (ZPHU Elimex, Młoszowa). Z kolei uznanie jurorów uzyskali chleb orzechowy "Edoardo (PLZ Gobal, Polanka Wielka) - Grand Prix, chleb świąteczny (Piekarnia Patrycja i Paweł) - II nagroda i chleb pełnoziarnisty (Pracownia Cukiernicza Piskorek, Nowa Wieś) - III nagroda. Uznanie dziennikarzy zdobyła  rolada z indyka zaprezentowana przez firmę Stanpol z Młoszowej.

 

GALERIA ZDJĘĆ NA FACEBOOKU