Święci w Libiążu

W Libiążu trwa druga edycja projektu „Holy Wins – Święty Zwycięża”. Kulminacyjnym wydarzeniem będzie Orszak Świętych, który ulicami miasta przejdzie 31 października. Tego dnia balony z cytatami polskich świętych zostaną wypuszczone do nieba.

Święci w Libiążu

- Chcemy przypomnieć zwłaszcza dzieciom i młodzieży prawdziwy wymiar uroczystości Wszystkich Świętych. Pokazać, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości, a na tej drodze mamy konkretne drogowskazy, to znaczy przykład życia błogosławionych oraz świętych - podkreślają organizatorzy.
Drugiej edycji projektu „Holy Wins- Święty Zwycięża” w Libiążu patronują św. Rozalia, św. Siostra Faustyna oraz św. Jan Paweł II. Postacie Tych świętych prezentowane są też na specjalnie utworzonym facebookowym profilu „Holy Wins w Libiążu”.
Trwającym już wydarzeniem organizowanym w ramach projektu jest konkurs plastyczny dedykowany świętym patronom. Do udziału w konkursie zaproszeni zostali uczniowie z libiąskich szkół: podstawowej oraz gimnazjum. Zwycięzców wyłoni specjalne jury, które ogłosi wyniki 26 października. Najlepsze prace prezentowane będą w szkołach oraz kościołach od 29.10 do 3.11.
Kolejne wydarzenie, które odbędzie się w ramach libiąskiego „Holy Wins” będzie mieć miejsce 28 października. W auli Zespołu Szkół (obok kościoła św. Barbary) zaplanowano dyskusję uczniów libiąskich szkół średnich. Przedmiotem dyskusji będzie miłosierdzie – wyznacza go Orędzie papieża Franciszka na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, 31 października ulicami Libiąża przejdzie Orszak Świętych. Organizatorzy zachęcają uczestników do przebrania się za swoich ulubionych patronów.

– To ma również aspekt wychowawczy. Dziecko poznaje atrybuty, które odnoszą się do wydarzeń z życia danego błogosławionego czy świętego, a przez to uczy się też na czym polega droga do świętości- zaznaczają organizatorzy.
I tak 31 października o godz. 11.00 w kościele Przemienienia Pańskiego zaprezentowana zostanie krótka sztuka teatralna o św. Rozalii. Rozpoczęcie Orszaku ok. godz. 11.15. W pochodzie niesione będą relikwie: św. Jana Pawła II, św. Faustyny oraz św. Rozalii. Ponad 200 gimnazjalistów z Dekanatu Libiąż ubranych w koszulki z logo Holy Wins poniesie też flagi Holy Wins oraz symbole ŚDM . Uczestnicy otrzymają również balony z logo libiąskiego Holy Wins.
Udział w uroczystościach zapowiedzieli ks. kard. Stanisław Dziwisz, włodarze powiatu chrzanowskiego oraz Libiąża. Metropolita krakowski będzie przewodniczył mszy św. która o godz. 12.00 odprawiona zostanie w kościele św. Barbary. Warto dodać, że tegoroczny Orszak Świętych jest organizowany przez wszystkie parafie dekanatu Libiąż.
Po Eucharystii do nieba zostanie wypuszczonych 1049 balonów z cytatami polskich Świętych. Liczba ta ma przypominać, że za rok przypada 1050-lecie Chrztu Polski. Organizatorzy przygotowują również miłe niespodzianki.
(zew)