Wojciech Różowski z Trzebini będzie reprezentował Polskę na największym światowym konkursie naukowym

Wojciech Różowski z Trzebini, uczeń II klasy Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach   będzie reprezentował Polskę na największym światowym konkursie naukowym dla młodzieży Intel ISEF, które odbędzie się w Phoenix USA, w maju 2016 roku.

Wojciech Różowski z Trzebini będzie reprezentował Polskę na największym światowym konkursie naukowym

2 grudnia w Warszawie odbył się finał edycji specjalnej konkursu naukowego E(x)plory, na którym finaliści konkursów E(x)plory z trzech poprzednich lat walczyli o wytypowanie ich projektów do wyjazdu na najbardziej prestiżowe  zagraniczne konkursy naukowe tj. na Infomatrix w Bułgarii –z dziedziny informatyki, Inespo w Holandii  - z dziedziny ochrony środowiska, Expo-Sciences we Francji – targi naukowe dla młodzieży oraz na ten największy i najważniejszy -  Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych.
Podczas finału w Warszawie, mającego formę całodniowych przesłuchań, o nagrody rywalizowało  41 uczestników, którzy przedstawili 30 projektów z różnych dziedzin nauki. Jury konkursu składające się z 17 naukowców bardzo wysoko oceniło pracę Wojciecha Różowskiego i nominowało ją do udziału w konkursie  Intel ISEF 2016. Wojtek  przedstawił w Warszawie swoją kolejną pracę naukową z dziedziny informatyki. Tym razem projekt dotyczy opracowania platformy dla wydajniejszej pracy komputerów z procesorami wielordzeniowym.  W swojej pracy pt. „System operacyjny wykorzystujący technologię Intel TSX” Wojtek wykazał, że możliwy jest 41 % wzrost wydajności aplikacji w stosunku do używanych do tej pory mechanizmów synchronizacyjnych. Drugą pracą, która otrzymała nominację na INTEL ISEF jest projekt Dominki Bakalarz studentki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Joanny Jurek studentki  Ulster University dotyczący stworzenia  bioimplantu  do leczenia złamań kostnychIntel ISEF to światowy konkurs dla młodzieży do lat 20 , organizowanym od 1958 roku, w którym bierze udział ponad 1600 uczestników, 1000 projektów z 70 krajów. Towarzyszy mu szereg imprez i wydarzeń m.in. spotkania z noblistami. Jedyną organizacją w Polsce posiadającą  akredytację na nominowanie młodych naukowców do uczestnictwa w światowym finale Intel ISEF jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, organizator konkursu naukowego E(x)plory.