Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Ty też możesz podarować komuś szansę na nowe życie

Już po raz trzeci w Zespole Szkół w Libiążu przeprowadzono akcję rejestracji osób do banku szpiku kostnego.

Ty też możesz podarować komuś szansę na nowe życie

Aby zmniejszyć poziom strachu i stresu przed nieznanym, poprzedzają ją liczne spotkania, których celem jest rozwianie wątpliwości co do bezpieczeństwa dawców i przekazanie informacji o metodach pobierania komórek macierzystych.
Najczęstszą metodą, zwaną aferezą, dzięki której można uzyskać szpik kostny jest pobieranie z krwi obwodowej – 80%. Krew Dawcy wyprowadzana jest z jednej ręki, następnie przechodzi przez maszynę, gdzie separowane są komórki macierzyste i wraca do organizmu poprzez drugą rękę.
Druga metoda polega na pobraniu szpiku kostnego z talerza kości biodrowej, zabieg wykonywany jest wtedy w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnej igły.
Pamiętaj – Pobieranie szpiku kostnego nigdy nie odbywa się z rdzenia kręgowego – to mit!!!
W tym roku akcja skierowana była przede wszystkim do rodziców uczniów, a na apel odpowiedziało trzydzieścioro z nich. Jest 150 osób zarejestrowanych w banku szpiku kostnego, a wśród nich Martyna, która niedawno została dawcą.
Ty też możesz podarować komuś szansę na nowe życie! Zarejestruj się jako potencjalny Dawca komórek macierzystych. Więcej informacji uzyskasz na stronie internetowej www.dkms.pl
Akcja prowadzona jest przez panią Jadwigę Bochenek i fundację DKMS.