Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

20 tysięcy pielgrzymów przyjedzie do powiatu chrzanowskiego

Od 26 do 31 lipca w powiecie chrzanowskim będą mieszkać pielgrzymi, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży - międzynarodowe spotkanie młodych z całego świata, które w tym roku będzie organizowane w Krakowie.

20 tysięcy pielgrzymów przyjedzie do powiatu chrzanowskiego

W lutym w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie odbyło się pierwsze robocze spotkanie w sprawie przyjęcia pielgrzymów w powiecie chrzanowskim. Celem posiedzenia było określenie ram współpracy pomiędzy organizatorami: stroną kościelną, przedstawicielami lokalnych samorządów oraz służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.
Samorządowcy podkreślają, że czekają na specustawę, która będzie regulować kwestie finansowe i prawne w tym zakresie. Strażacy i policja zaznaczają, że przyjazd około 20 tysięcy osób do powiatu jest kwalifikowany jako sytuacja kryzysowa i trzeba się przygotować na wszelkie zagrożenia, włącznie z terrorystycznymi. Jak zapewnia policja, wszystkie działania planowane są już od ubiegłego roku, a urlopy funkcjonariuszy zostały wstrzymane na czas Światowych Dni Młodzieży.
Służby drogowe natomiast zastanawiają się nad organizacją przejazdu autokarów z pielgrzymami do muzeum Auschwitz, a przede wszystkim nad przejazdem papieża do Oświęcimia. Wizyta Głowy Kościoła będzie dużym wyzwaniem organizacyjnym ze względu na możliwe kilkugodzinne wyłącznie z ruchu dróg prowadzących przez powiat chrzanowski do Oświęcimia. Do najważniejszych szlaków komunikacyjnych, które będą wykorzystywane podczas ŚDM zalicza się drogę krajową 79, autostradę A4 oraz drogę wojewódzką 780. Jak dotąd nie ma informacji w jakim stopniu zostaną wykorzystane poszczególne z nich. Wiadomo jedynie, że przez stolicę powiatu będzie przejeżdżać około 260 tys. osób.
Sanepid z kolei sugeruje wydzielenie specjalnego miejsca na ewentualną kwarantannę w przypadku większej liczby osób poddanych obserwacji w kierunku chorób zakaźnych oraz zatruć pokarmowych. Najprawdopodobniej miejscem tym będzie internat przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Chrzanowie.
Szpital zaznacza, że Szpitalny Oddział Ratunkowy będzie dostępny dla wszystkich chorych i wnioskuje o dodatkowe podstawowe zespoły ratownictwa medycznego. Aktualnie trwają rozmowy z wicewojewodą małopolskim w tej sprawie.
Wójt, burmistrzowie i starosta zapewniają, że w szkołach nie zabraknie miejsc noclegowych dla przyjezdnych i pytają, czy otrzymają zwrot pieniędzy za media w placówkach, które w czasie Światowych Dni Młodzieży będą generować większe koszty.
Związek Komunalny Komunikacja Międzygminna deklaruje bezpłatny przejazd autobusami miejskimi dla wszystkich przyjezdnych. Duchowni zaś dziękują powiatowi i gminom za pomoc oraz apelują do lokalnych przedsiębiorców o zgłaszanie się do komitetu organizacyjnego w sprawie zapewnienia cateringu dla pielgrzymów.
Kolejne spotkanie w sprawie Światowych Dni Młodzieży już wkrótce.
Klaudia Remsak