Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Nie ma zmiany bez wysiłku - ruszają zapisy na EKSTREMALNĄ DROGĘ KRZYŻOWĄ

Ból, zmęczenie, modlitwa i kilkadziesiąt kilometrów przebytych nocą w samotności. W tym roku po raz szósty w kilkuset miejscach w całej Polsce wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Na Ziemi Chrzanowskiej została wytyczona trasa Libiąż – Czerna (koło Krzeszowic). Zapisy na www.edk.org.pl

Nie ma zmiany bez wysiłku - ruszają zapisy na EKSTREMALNĄ DROGĘ KRZYŻOWĄ

- EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA to forma duchowości, która dla wielu staje się sposobem na życie. Prawdziwe Spotkanie z Jezusem pośrodku zmagania sprawia, że nie chce się już żyć normalnie, tylko ekstremalnie. Czyli w pełni – wyjaśnia ks. Jacek WIOSNA Stryczek, pomysłodawca EDK i przywódca SZLACHETNEJ PACZKI oraz AKADEMII PRZYSZŁOŚCI.
W ubiegłym roku, w pierwszej edycji EDK w Libiążu, trasę liczącą 44 km. Pokonało prawie 60 osób w różnym wieku. W tym roku została wytyczona nowa trasa, której zakończenie jest w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej.
Doświadczenie, które zmienia życieEDK to pokonanie wybranej, ponad 40-kilometrowej trasy w nocy, modlitwa i zmaganie się z własnymi słabościami. W wydarzeniu biorą udział zarówno wierzący, jak i niewierzący. Ci pierwsi – by przeżywać ból choć trochę podobny do tego, którego doświadczał Jezus przed śmiercią i by zbliżać się do Boga. Ci drudzy – by stanąć twarzą w twarz z własnymi lękami, niedoskonałościami i tym słabszym „ja”. Dla jednych i drugich to wyjątkowe doświadczenie, które zmienia życie: - Po tym ekstremalnym wyzwaniu człowiek jest obolały i bezwładny. Ale coś się zmieniło. Podjął wyzwanie i wygrał. I chce więcej. To, na co narzekał wcześniej, ból, kontuzje, staje się jego chlubą i dumą – opowiada Oskar, jeden z uczestników EDK.
Tylko rok temu wydarzenie zgromadziło prawie 11 tysięcy ludzi. W tym roku organizatorzy szacują, że wyzwanie podejmie nawet 20 000 osób.


Przygotowanie do ŚDM
W pogłębianiu przeżywania pokonywanej trasy, uczestnikom mogą pomóc specjalnie przygotowane rozważania, dostępne na stronie EDK i rozdawane uczestnikom w dniu wymarszu. W tym roku będą podążać za wizją Papieża Franciszka i zainspirują do stawania się „chrześcijańskimi liderami”. Jak mówi ks. Stryczek, EDK ma być formą duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu.
Autorami rozważań są ludzie zgromadzeni we Wspólnocie Indywidualności Otwartych prowadzonej przez ks. Stryczka. - Ja jestem księdzem, ale rozważania napisali świeccy. Dlatego rozważania nie mają charakteru teoretycznego. Są wzięte z życia. Jesteśmy praktykami, nie teoretykami – podkreśla duchowny.
Wyruszy także Nuncjusz Apostolski
Już po raz drugi do EDK dołączy Nuncjusz Apostolski Abp Celestino Migliore, który 18-go marca weźmie udział w uroczystej mszy Św. w kościele św. Józefa na Podgórzu, po której uczestnicy wyruszą w trasy. Ekstremalność warunków, w jakich odbywa się to nabożeństwo, przybliża ją do pierwszej Drogi Krzyżowej. Pozwala budzić w sobie prawdziwe współodczuwanie z ludźmi, w których życiu Chrystus dziś znowu idzie „drogą krzyżową”. To ci, którzy doświadczają odrzucenia, marginalizacji, chorób, niesprawiedliwości, dyskryminacji czy nierówności społecznej – wyjaśnia Nuncjusz.


Podążając za ideałami
Jak podkreśla ks. Jacek WIOSNA Stryczek, zarówno SZLACHETNĄ PACZKĘ, jak i EKSTREMALNĄ DROGĘ KRZYŻOWĄ, łączą ludzie z ideałami. Tacy, którzy chcą dawać sobie i innym szansę na nowe, lepsze życie. Marzą o lepszym świecie. Nie narzekają na to, jak świat jest urządzony, ale ten świat zmieniają. Biorą za niego odpowiedzialność. - Zapraszam Was do drogi krzyżowej. Ona poprowadzi Was za Chrystusem do bycia chrześcijańskim liderem. A może również do współtworzenia nowego, lepszego świata. Razem z nami – zachęca ks. Stryczek.
Aby zostać uczestnikiem ESTREMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ wystarczy wejść na www.edk.org.pl i wybrać trasę w Libiążu.

Łukasz Brzózka