16 lutego pierwsi kierowcy przejechali zachodnią obwodnicą Chrzanowa

Pierwsi kierowcy przejechali dziś zachodnią obwodnicą Chrzanowa. Wyczekiwaną od lat przez kierowców i mieszkańców Chrzanowa inwestycję otworzył marszałek Małopolski Jacek Krupa. Obwodnica odciąży centrum Chrzanowa, skróci czas przejazdu drogą wojewódzką nr 933 i poprawi m.in. dojazd do stref aktywności gospodarczej w Oświęcimiu i Chełmku.

16 lutego pierwsi kierowcy przejechali zachodnią obwodnicą Chrzanowa

- Cieszę się, że po północno-wschodniej obwodnicy Chrzanowa możemy oddać dziś do użytku kolejną, ważną dla Małopolski, inwestycję drogową na którą mieszkańcy Chrzanowa i Libiąża czekali od lat – zachodnią obwodnicę miasta - rozpoczął oficjalne otwarcie marszałek Małopolski Jacek Krupa.

Obwodnica zachodnia Chrzanowa to kolejna, po otwartej w październiku 2013 r. obwodnicy północno-wschodniej, inwestycja, która usprawni lokalny układ komunikacyjny i zapewni wzrost bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zachodnia obwodnica Chrzanowa zapewni m.in. szybkie połączenie południowo-zachodniej części Chrzanowa z DK79 (ul. Śląska), a kierowcy poruszających się w kierunku Oświęcimia i do autostrady A4 ze strony Oświęcimia ominą dzięki niej centrum Chrzanowa.

- Budując obwodnicę pamiętaliśmy także o rowerzystach, tworząc wzdłuż nowej drogi ścieżkę rowerową. Przebieg tej trasy ustalaliśmy wspólnie z chrzanowskimi cyklistami - dodał marszałek Krupa.

W uroczystości wziął udział także były marszałek Małopolski Marek Sowa, za którego rozpoczęta została budowa drogi. Obecni byli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, m.in. burmistrz Beata Majkrzak i starosta Janusz Szczęśniak. 

Nowa obwodnica swój początek ma na ul. Śląskiej (DK 79), w odległości 600 m od węzła autostradowego Byczyna (umożliwia zjazd z DK 79 na autostradę A-4 w kierunku Krakowa oraz zjazd z autostrady A-4 na DK 79 w kierunku Jaworzna i dalej Katowic). Obwodnica kończy się przy ul. Oświęcimskiej (DW 933). Zarówno na jej początku, jak i końcu włączenie do ruchu odbywa się poprzez rondo. Po wschodniej i zachodniej stronie obwodnicy znajdują się miejsca postojowe.

Całkowity koszt obwodnicy to 20 mln zł, z czego 12,8 mln zł pochodziło z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.

Biuro prasowe, www. malopolskie.pl