Nowa metoda terapeutyczna w Powiatowym Domu Pomocy Społecznej

W Powiatowym Domu Pomocy Społecznej w Płazie w lipcu otwarto Salę Doświadczania Świata, w której zmysły pobudzane są łagodnymi wibracjami, efektami świetlnymi i relaksacyjną muzyką w ramach metody terapeutycznej Snoezelen.

Nowa metoda terapeutyczna w Powiatowym Domu Pomocy Społecznej

Metoda Snoezelen powstała  latach 70. ubiegłego wieku w Holandii jako odpowiedź na potrzeby osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. „Nic nie muszę, wszystko mogę.” – to naczelna zasada pracy tą metodą.  Snoezelen umożliwia odnalezienie nowych dróg komunikacji z osobami, z którymi kontakt z różnych przyczyn jest ograniczony poprzez niedyrektywną stymulację polisensoryczną. Poczucie bezpieczeństwa, odprężenia i komfortu pozwalające podopiecznemu wyciszyć się i otworzyć w kontakcie z terapeutą, zapewnia specjalnie wyposażona sala, w której zmysły pobudzane są łagodnymi wibracjami, efektami świetlnymi i relaksacyjną muzyką.

Pracowników PDPS w Płazie przeszkoliła dr Agnieszka Smrokowska – Reichmann z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, jedna z prekursorek metody Snoezelen w Polsce, a także twórczyni nazwy Sala Doświadczenia Świata. Dr Smrokowska –Reichmann podkreśla, że jedną z największych zalet tej metody jest możliwość wykorzystania sali przez terapeutów różnych specjalności – pedagogów, fizjoterapeutów czy terapeutów zajęciowych. Sala Doświadczenia Świata daje również olbrzymie możliwości w procesie terapii psychogeriatrycznej.

- Powstanie sali to z pewnością duży krok naszej placówki w kierunku wdrażania nowoczesnych, niekonwencjonalnych metod terapeutycznych – mówią pracownicy PDPS w Płazie.