Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Nowa metoda terapeutyczna w Powiatowym Domu Pomocy Społecznej

W Powiatowym Domu Pomocy Społecznej w Płazie w lipcu otwarto Salę Doświadczania Świata, w której zmysły pobudzane są łagodnymi wibracjami, efektami świetlnymi i relaksacyjną muzyką w ramach metody terapeutycznej Snoezelen.

Nowa metoda terapeutyczna w Powiatowym Domu Pomocy Społecznej

Metoda Snoezelen powstała  latach 70. ubiegłego wieku w Holandii jako odpowiedź na potrzeby osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. „Nic nie muszę, wszystko mogę.” – to naczelna zasada pracy tą metodą.  Snoezelen umożliwia odnalezienie nowych dróg komunikacji z osobami, z którymi kontakt z różnych przyczyn jest ograniczony poprzez niedyrektywną stymulację polisensoryczną. Poczucie bezpieczeństwa, odprężenia i komfortu pozwalające podopiecznemu wyciszyć się i otworzyć w kontakcie z terapeutą, zapewnia specjalnie wyposażona sala, w której zmysły pobudzane są łagodnymi wibracjami, efektami świetlnymi i relaksacyjną muzyką.

Pracowników PDPS w Płazie przeszkoliła dr Agnieszka Smrokowska – Reichmann z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, jedna z prekursorek metody Snoezelen w Polsce, a także twórczyni nazwy Sala Doświadczenia Świata. Dr Smrokowska –Reichmann podkreśla, że jedną z największych zalet tej metody jest możliwość wykorzystania sali przez terapeutów różnych specjalności – pedagogów, fizjoterapeutów czy terapeutów zajęciowych. Sala Doświadczenia Świata daje również olbrzymie możliwości w procesie terapii psychogeriatrycznej.

- Powstanie sali to z pewnością duży krok naszej placówki w kierunku wdrażania nowoczesnych, niekonwencjonalnych metod terapeutycznych – mówią pracownicy PDPS w Płazie.