Gospodarze przyjmują pierwszych pielgrzymów

Są pozytywnie zakręceni, otwarci, biją brawo, że dotarli do celu – mówią o pierwszych kilkudziesięciu młodych ludziach, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży, wolontariusze-gospodarze Julia Zdunek (lat 16) z Chrzanowa i Łucja Franczak (lat 15) z Chrzanowa. Koordynator ŚDM Sebastian Drzewniak (lat 33) z Libiąża dodaje: - I przede wszystkim są bardzo zmęczeni podróżą.

Gospodarze przyjmują pierwszych pielgrzymów

Fot. Od lewej Łucja Franczak, Julia Zdunek i Sebastian Drzewniak

 

Julia i Łucja służą pomocą, przekazują pielgrzymom niezbędne informacje, dysponują pakiety pielgrzyma, przeprowadzają na miejsce zbiórki, na nocleg, pokazują miejsca do zwiedzania.

- Po przyjeździe do powiatu chrzanowskiego liderzy grup pytają gdzie mają się ulokować, kiedy będą pakiety żywieniowe, kiedy msza święta – relacjonuje Sebastian Drzewniak.

Jako koordynator ŚDM w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Chrzanowie ma przede wszystkim monitorować przepływ osobowy. Musi wiedzieć, ile osób danego dnia wyjedzie do Krakowa i ile osób wróci do powiatu. Raport przekazuje burmistrzowi. Obaw nie ma żadnych.

- Ludzie, którzy przyjeżdżają w grupach, są kilkakrotnie rejestrowani, a ich liderzy sprawdzani. To osoby znane parafiom – dodaje.

(KR)