Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Jubileuszowe miejsce na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej

W miniony weekend tj. 4 września 2016 roku na terenie Skansenu w Wygiełzowie oznaczono dwudzieste miejsce na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej.

Jubileuszowe miejsce na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej

W zabytkowym kościele z Ryczowa odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Ksiądz Jan Molanda Proboszcz z Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Babicach, a kazanie wygłosił duchowy opiekun szlaków papieskich ksiądz Stefan Misiniec przybyły z Parafii p.w. św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Po zakończeniu Mszy Świętej poświęconej pamięci Papieża Polaka procesja składająca się z pocztów sztandarowych, sokolników, władz samorządowych, duchowieństwa i wiernych przybyłych na uroczystość przeszła pod obelisk, gdzie Ksiądz Jan Molanda dokonał symbolicznego poświęcenia dwudziestego  już punktu na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej. Następnie pamiątkowe kwiaty  i znicz pod papieskim kamieniem złożyła młodzież z Babic.  

Na temat Szlaków Papieskich wypowiedział się Pan Starosta Janusz Szczęśniak, który wręczył młodzieży z Babic Akt powierzenia opieki nad punktem na Szlaku Papieskim w Wygiełzowie, a tablicę z mapą Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej Dyrektorowi Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny i Zamek Lipowiec Panu Markowi Grabskiemu.

Kolejno nastąpiły wypowiedzi na temat Szlaku Papieskiego w Wygiełzowie i wędrówek  Karola Wojtyły tym  właśnie szlakiem Wójta Gminy Babice Radosława Warzechy oraz Prezes Fundacji Szlaki Papieskie z Krakowa Pani Urszuli Własiuk.

 

Tradycyjnie zaśpiewano „Barkę” ulubiona pieśń Karola Wojtyły przy akompaniamencie Zespołu Pieśni i Tańca "Krakowiaczek” z Babic.

 Konferansjer niniejszej uroczystości Pan Jerzy Kasprzyk poprosił na zakończenie w imieniu Pani Prezes Fundacji Szlaki Papieskie o złożenie wpisów zebranych na uroczystości gości do pamiątkowej księgi Fundacji oraz zaprosił wszystkich do udziału w dalszym programie tego dnia jakim było „Ziemniaczysko pod Lipowcem”  impreza plenerowa organizowana  na terenie Skansenu.

 

Jubileuszowe bo dwudzieste oznakowanie na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej odbyło się  w wyjątkowo pięknej słonecznej pogodzie i głębokim duchowym przeżyciu zebranych za co serdecznie wszystkim uczestnikom dziękujemy.

 

Czy wiesz, że:

 

W dniach 4-5 maja 1975 roku kard. Karol Wojtyła  dokonał  wizytacji  ośrodka duszpasterskiego w Zagórzu. W czasie wizytacji  spotkał się m.in. z młodzieżą, osobami  chorymi  i  starszymi i poświęcił   zabytkowy  krzyż. Następnie w towarzystwie  księdza proboszcza Adolfa  Chojnackiego  opuścił   Zagórze  i  na piechotę  powędrowali szlakiem  w stronę Lipowca.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z TEJ PIĘKNEJ UROCZYSTOŚCI MOŻNA ZOBACZYĆ NA NASZYM FB - Zapraszamy