Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Będą krzewić tradycję kawalerii i jazdy polskiej

W Libiążu powstało stowarzyszenie pod nazwą Szwadron Kawalerii Ochotniczej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Będą krzewić tradycję kawalerii i jazdy polskiej

Złożenie przysięgi przez kawalerzystów i poświęcenie proporca Szwadronu odbyło się 1 września z okazji 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej przy pomniku przy ul. 1 Maja w Libiążu.

Szwadron założono w formie stowarzyszenia w czerwcu 2016 roku, a wpisano do KRS 16 sierpnia. To organizacja zrzeszająca osoby pragnące krzewić tradycję kawalerii i jazdy polskiej oraz pasjonatów historii.

- Szczególny nacisk kładziemy na wyszkolenie jeździeckie. Od początku roku spotykamy się cyklicznie co miesiąc i staramy się wspólnie podnosić poziom swoich umiejętności związanych z realizacją naszej pasji. Ponadto każdy z kawalerzystów zobowiązany jest do samodzielnej pracy podnoszącej umiejętności jeździeckie. Nadrzędnym celem działalności Szwadronu jest pogłębianie wiedzy historycznej wśród młodzieży oraz dbanie o godność i dobre imię współczesnego kawalerzysty – mówi Maciej Piecha, członek zarządu.

Szwadron przyjął barwy ogólnokawaleryjskie, amarantowo granatowe, a na swojego patrona wybrał Rotmistrza Witolda Pileckiego

Znakiem szwadronu jest orzełek wojskowy wz. 19 z wpisanym numerem 4859 na tarczy amazonek, czyli numerem obozowym rotmistrza Pileckiego. Orzełek wpisany jest w okrąg, na którym widnieje napis „Szwadron Kawalerii Ochotniczej im. rtm. Witolda Pileckiego”.

Na dole okręgu znajdują się trzy gwiazdki - symbol stopnia wojskowego rotmistrza. Całość na tle proporca jest w barwach szwadronu.

Władze stowarzyszenia:

Adam Balon – członek zarządu

Maciej Piecha – członek zarządu

Marcin Kłos – dowódca Szwadronu

Robert Morawski – zastępca dowódcy Szwadronu

 

Treść przysięgi

„Przysięgam być wierny ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej,

stać na straży Konstytucji i honoru kawalerzysty,

chorągwi nigdy nie odstąpić,

rozkazy dowódców i przełożonych wiernie wykonywać,

regulaminu przestrzegać i tajemnic strzec,

za sprawę Ojczyzny mej, szwadronu i pamięci Patrona walczyć jak prawy kawalerzysta

Tak mi dopomóż Bóg.

Amen”