„Nowe” liceum ma 25 lat - zobacz film TV Powiat

Poruszaliśmy się po omacku, ale mieliśmy marzenia, siłę i determinację – wspominali pierwsi pracownicy II Liceum Ogólnokształcącego im. K. Baczyńskiego w Chrzanowie, którzy spotkali się na obchodach jubileuszowych 25-lecia tej szkoły. Zobacz film TV Powiat.

„Nowe” liceum ma 25 lat - zobacz film TV Powiat

Fot. Na scenie zaprezentowali się absolwenci II LO, m.in. Ada Szulc z zespołem 

 

Spotkanie odbyło się 15 października w chrzanowskim domu kultury. Poprzedziło je nabożeństwo w kościele Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie. Po akademii w MOKSiR-ze nauczyciele, absolwenci, uczniowie i rodzice przeszli do szkoły, gdzie nastąpiło uroczyste wkopanie kapsuły czasu.

Szkoła powstała z inicjatywy Mariana Romanowskiego, nauczyciela fizyki, który z grupą przyjaciół wyszedł naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności, głównie z powodu ówczesnego wyżu demograficznego.

Obowiązki pierwszego dyrektora II LO powierzono dotychczasowemu nauczycielowi Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych Trzebini Andrzejowi Miranowiczowi.

- Mieliśmy marzenia, siłę i determinację, by te marzenia spełnić. Opatrzność sprawiła, że zostałem dyrektorem szkoły, której nie było. Nie było żadnych wzorców, żadnych tradycji, doświadczeń. Poruszaliśmy się po omacku, próbując przygotować odpowiednie dokumenty - wspomina Andrzej Miranowicz.

Andrzej Bieda, dyrektor II LO w Chrzanowie dodaje, że w pierwszym roku działalności do szkoły uczęszczało około 90 uczniów uczących się w trzech klasach. Liczba uczniów rosła z roku na rok, a w szczytowym okresie było 30 klas i tysiąc uczniów. 

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ