Nagrodzono staranność i indywidualny styl

9 listopada Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Trzebini obchodził jubileusz wydarzenia artystycznego, które kultywowane jest od 15 lat. Mowa o Powiatowym Maratonie Rysunkowym. Nagrodzeni zostali najlepsi młodzi twórcy w konkursie rysowania postaci z modela.

Nagrodzono staranność i indywidualny styl

Dopisali laureaci wraz z rodzicami i nauczycielami. Odświętną atmosferę zaakcentował występ uczestników pracowni muzycznej PMDK, interpretując pieśni patriotyczne na okoliczność zbliżającego się Święta Niepodległości.

Część praktyczna konkursu odbywa się zawsze w czerwcu danego roku szkolnego, a podsumowanie i otwarcie wystawy pokonkursowej – po wakacyjnej przerwie. Jury, będąc pod wrażeniem umiejętności w oddawaniu podobieństwa, proporcji i charakteru postaci, przyznało wiele nagród. Liczyła się umiejętność użycia natężenia kreski, a przede wszystkim staranność oraz indywidualny styl.

Z każdą edycją konkursu przybywa więcej uczestników. W tym roku w maratonie brało udział 95 osób. Systematycznie podnosi się poziom artystyczny prac. Młodzież wykorzystuje całe posiadane doświadczenie.

- Maraton Rysunkowy swoim zasięgiem wychodzi poza powiat. Docierają do nas rysunkowe talenty także z Krzeszowic. Wszak organizujemy jedyny tego typu konkurs między Katowicami a Krakowem. W ciągu 15 lat trwania doczekał się wiernych uczestników, którzy wiedzą, że warto jest umieć rysować – mówią Jacek Celadyn, nauczyciel plastyki (pomysłodawca maratonu) i Małgorzata Wrześniewska, dyrektor PMDK w Trzebini.

Organizatorzy dziękują nauczycielom sztuki za przygotowanie swoich podopiecznych do udziału w konkursie oraz uczestnikom pracowni plastycznej PMDK, którzy pozują w konkursie.