Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Dom Płomyka i Iskierki otwarty

24 marca otwarto uroczyście Dom Płomyka i Iskierki przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie. Zobacz film TV Powiat.

Dom Płomyka i Iskierki otwarty

W ramach Programu „Bezpieczna+” rządowej Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej „Ognik” w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie pod patronatem starosty chrzanowskiego oraz włodarzy wszystkich gmin powiatu Chrzanowskiego uruchomiono program edukacyjny pod nazwą „Dom Płomyka i Iskierki”.

Na realizację tego projektu, w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Chrzanowie zaadoptowano pomieszczenia, w których zaaranżowano pokój, kuchnię oraz łazienkę, a całość nazwano „Dom Płomyka i Iskierki”. W domu tym dzieci będą mogły zobaczyć początki rozprzestrzenia się pożaru, jak działają czujki dymu i tlenku węgla, a także będą mogły nauczyć się jak zachować się podczas pożaru i prawidłowo ewakuować się z miejsca zagrożonego. Rolą strażaków będzie wytłumaczenie dzieciom, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń, jak działa czujka czadu, która ostrzega przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Strażacy zademonstrują i wyjaśnią dlaczego niewłaściwe zachowania w kuchni mogą być źródłem pożaru. W „Domu Płomyka i Iskierki” zamontowano również liczne elementy wyposażenia każdego domu, które na co dzień użytkowane w niewłaściwy sposób mogą doprowadzić do tragedii. Dzieci będą miały możliwość same wskazać te nieprawidłowości i określić do jakich niepożądanych skutków mogą one doprowadzić. Następnie namacalnie stykając się z realną sytuacją pojawienia się dymu, a w konsekwencji pożaru mogą wykorzystać w praktyce nabytą wcześniej wiedzę i np. skorzystać z telefonu, wezwać straż pożarną i ewakuować się w bezpieczny sposób.