Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

W kwietniu odsłonięcie tablicy upamiętniającej admirała Andrzeja Karwetę

7 kwietnia  o godz. 15.30 w I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica w Chrzanowie nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej absolwenta I LO, admirała floty, dowódcy Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Karwetę.W akademii wezmą udział m.in. żona Andrzeja Karwety, a także dowództwo Marynarki Wojennej z asystą wojskową.

W kwietniu odsłonięcie tablicy upamiętniającej admirała Andrzeja Karwetę

(Zdjęcie Studia Prasowego Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej – Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Karweta)

 

Klasa admirała Andrzeja Karwety, który zginął na służbie 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, obchodzi w tym roku 40-lecie egzaminu maturalnego. Spotkanie absolwentów zaplanowano na 22 maja.

Tablicę pamiątkową wykona Krzysztof Ziębiński, absolwent I LO w Chrzanowie z pracowni kamieniarstwa artystycznego i robót budowlanych.

........................................................................................................................................................................

Andrzej Karweta urodził się 11 czerwca 1958 roku w Jeleniu. Liceum w Chrzanowie ukończył w 1977 roku, jako absolwent klasy IVB. Był bardzo związany z koleżankami i kolegami z klasy, o czym świadczy fakt, że zawsze chętnie uczestniczył w spotkaniach organizowanych co 5 lat. W liceum związał się również ze swoją przyszłą żoną Mariolą.

Po liceum Andrzej Karweta ukończył Wydział Dowódczy Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej imienia Bohaterów Westerplatte w Gdyni. W kolejnych latach dzięki swojej wytrwałości i zdolnościom pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji w Marynarce Wojennej. Był między innymi dowódcą trałowców, czyli okrętów wojskowych, najpierw ORP „Czapla”, później ORP „Mewa”. Po wielu latach służby został dowódcą w stopniu komandora 13 Dywizjonu Trałowców.

Karweta ciągle podnosił swoje kompetencje kształcąc się między innymi na Wydziale Strategiczno-Obronnym Akademii Obrony Narodowej w Warszawie i w Royal College od Defence Studies w Londynie (Królewska Akademia Studiów Obronnych). W 2002 roku został zastępcą szefa Oddziału Broni Podwodnej w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO na Oceanie Atlantyckim. Był równocześnie polskim przedstawicielem narodowym przy Kwaterze Głównej Supreme Allied Command Atlantic (SACLANT) w Norfolk. W 2006 roku został dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, następnie został awansowany na kontradmirała i mianowany na zastępcę szefa Sztabu Marynarki Wojennej w Gdyni. 8 listopada 2007 roku prezydent Lech Kaczyński mianował go na stopień wiceadmirała, a 11 listopada 2007 na dowódcę Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polski.