Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

W najbliższą sobotę wystartuje Tour de Pologne

29 lipca rozpocznie się największa w Polsce impreza kolarska – międzynarodowy 74.Tour de Pologne UCI Word Tour. Potrwa do 4 sierpnia.Drużyny zaprezentują się 28 lipca o godz. 16 na Rynku Głównym w Krakowie. 1 sierpnia kolarze przejadą m.in. szosami powiatu chrzanowskiego. Ok. godz. 14 mają być w Lgocie, potem w Trzebini, Pile Kościeleckiej, Bolęcinie, Płazie, Żarkach (lotna premia), Libiążu, a ok. godz. 15 w Chełmku.

W najbliższą sobotę wystartuje Tour de Pologne

źródło: touredepologne.pl

Tegoroczny Tour de Pologne to w sumie siedem etapów i ponad tysiąc kilometrów do przejechania. Wyścig rozpocznie się pod Wawelem, a zakończy w Bukowinie Tatrzańskiej.Dla samorządów to najlepsza z możliwych form promocji sportu i aktywnego spędzania wolnego czasu.

 

I etap

74. Tour de Pologne wystartuje na krakowskim Rynku Głównym. Po przejechaniu 130 kilometrów kolarze wrócą do stolicy Małopolski. Przejadą między innymi obok Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, a pierwsze punkty do klasyfikacji górskiej zdobędą w Bachowicach i Kaszowie. Tuż przed ostateczną rozgrywką peleton pokona trzy czterokilometrowe rundy pomiędzy stadionami dwóch wielkich piłkarskich rywali – Wisły i Cracovii. Przed wjazdem na pierwszą z rund kolarze zainaugurują walkę o koszulkę najlepszego sprintera. Finał na Błoniach będzie należał do najlepszych specjalistów w świecie sprintu.

 

II etap

Jedyny typowo sprinterski etap tegorocznego Tour de Pologne rozpocznie się w Tarnowskich Górach. Stamtąd kolarze ruszą w stronę stolicy Górnego Śląska. Po drodze czeka ich walka na trzech lotnych premiach w Piekarach Śląskich, Chorzowie i Siemianowicach Śląskich, a także premii specjalnej w Bytomiu. Zanim dojdzie do jednego z najszybszych finiszów na świecie peleton przejedzie ulicami Katowic. Trasa trzech rund o długości 17,5 kilometra wiedzie przez najbardziej zielony zakątek miasta, w okolicach Doliny Trzech Stawów. Na Alei Wojciecha Korfantego i ulicy Henryka Mikołaja Góreckiego usytuowane zostały dwie górskie premie. Sprint w okolicach Spodka to moment, który przyprawi o mocniejsze bicie serca nie jednego kibica.

 

III etap

Po roku przerwy do rodziny miast startowych Tour de Pologne wraca Jaworzno. Start na pograniczu Małopolski i Śląska to jedyny płaski odcinek tego etapu. Im więcej kilometrów kolarze będą mieli za sobą, tym bardziej trasa będzie wiodła pod górę. Co prawda punkty będzie można zdobyć na trzech lotnych premiach w Mysłowicach, Bielsku-Białej i Wiśle, ale najwięcej do powiedzenia będą mieli tego dnia specjaliści od jazdy po wzniesieniach. Czeka ich walka na czterech górskich premiach I kategorii – po dwa razy peleton będzie podjeżdżał pod Salmopol i Zameczek. Nie mniej widowiskowy będzie finisz, rodem z największych światowych tourów. Po kilkuset metrach podjazdu i mecie pod hotelem „Orle Gniazdo” w Szczyrku wyścig może mieć nowego lidera.

 

IV etap (m.in. przez powiat chrzanowski)

To już mała tradycja Tour de Pologne, że najdłuższe etapy zaczynają się w Zawierciu. Tegoroczny maraton będzie miał 238 kilometrów. Kolarze zaczną na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, żeby drogami Zachodniej Małopolski wrócić na teren województwa śląskiego. Niedługo po starcie punkty będzie można zdobyć w Olkuszu. Zarówno na premii lotnej jak i górskiej. Premia specjalna ulokowana została w Knurowie, ale zanim peleton do niej dotrze powalczy jeszcze na lotnych finiszach w Jastrzębiu-Zdroju i Rybniku. Na koniec kolarzy czekać będzie ściganie na ulicach Zabrza, z metą przy stadionie 14-krotnego mistrza Polski w piłce nożnej – Górnika Zabrze.

 

 

V etap

Po najdłuższym przyjdzie czas na najkrótszy etap tegorocznego Tour de Pologne. Kolarze wystartują sprzed siedziby jednego z najbardziej znanych na świecie producentów farmaceutyków i suplementów diety – Olimp Laboratories w Nagawczynie. 130 kilometrów jazdy malowniczymi terenami Podkarpacia będzie wiodło między innymi przez gminę Lubenia, gdzie kolarze powalczą na dwóch górskich premiach. Kolejne punkty górale będą mogli zdobyć w Łanach gdzie zameldują się dwukrotnie. Ostatnie kilometry to walka na ulicach Rzeszowa. Na Alei Łukasza Cieplińskiego najpierw rozpędzi się przed lotnym finiszem, żeby na najwyższych obrotach wpaść na metę.

 

VI etap

Solne rzeźby z kopalni w Wieliczce to już symbol Tour de Pologne. Nie inaczej będzie w tym roku. Peleton wjedzie tego dnia w wysokie góry, po drodze mijając między innymi rodziny dom dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej w narciarstwie klasycznym – Justyny Kowalczyk. Przed metą na kolarzy czeka runda wokół Zakopanego. 64 kilometry z pięcioma górskimi premiami I kategorii w Bustryku, na Butorowym Wierchu w Kościelisku i na przełęczy Głodówka. Jedyną lotną premię tego dnia wyznaczono przy Nosalowym Dworze gdy peleton pierwszy raz minie linię mety. Ostateczny finisz, jak zwykle najwyższych lotów, przed Wielką Krokwią, która niejedno już w Tour de Pologne widziała. Zwycięstwo na tym etapie dało w ubiegłym roku żółtą koszulkę Timowi Wellensowi, której nie oddał już do mety.

 

VII etap

Finał tegorocznego Tour de Pologne to rywalizacja na prawdziwie królewskim etapie. Przed kolarzami dwie rundy, z których każda będzie miała 66 kilometrów długości. Ostateczne rozstrzygnięcia nie mogą się obyć bez górskich premii I kategorii, których będzie sześć. Premie usytuowane zostały w Łapszance, Sierockiem i na kultowej już Ścianie Bukovina, gdzie niejeden kolarz w myślach przeklinał podjazd pod Gliczarów Górny. Ostatnia premia poświęcona została pamięci Joachima Halupczoka i będzie punktowana podwójnie. Jedyny lotny finisz tego dnia, na drugiej pętli, będą gościły Szaflary. Po tym jak w ubiegłym roku etap wokół Bukowiny został anulowany z powodu ulewnego deszczu, wszyscy mają nadzieję, że aura w tym roku będzie znacznie bardziej łaskawa dla kolarzy.

 

 

Z historii

 

Wyścig wszedł do grona największych wyścigów kolarskich świata w 2005 roku, uczestnicząc w nowej kategorii utworzonej przez Radę Kolarstwa Zawodowego UCI pod nazwą UCI Pro Tour, a następnie UCI Word Tour.

Wiąże się to między innymi z gwarancją uczestnictwa w imprezie 18 najlepszych ekip zawodowych świata (Pro Team)oraz 4 zespołów zaproszonych przez organizatora na tzw. dziką kartę, w których startują przedstawiciele ponad 40 narodowości.

 

Więcej na tourdepologne.pl