Parafia w Płazie na Szlaku Miejsc Papieskich. Karol Wojtyła odwiedził ten kościół w 1975 roku.

5 listopada w parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Płazie odsłonięto i poświęcono 21. punkt na Szlaku Miejsc Papieskich Ziemi Chrzanowskiej. Parafianie podziękowali tym samym Bogu za dar Świętego Jana Pawła II, który jako metropolita krakowski dokonywał wizytacji kanonicznej w Płazie w kwietniu 1975 roku.

W uroczystości uczestniczyli: Damian Muskus - biskup pomocniczy krakowski, senator Andrzej Pająk, starosta Janusz Szczęśniak, wicestarosta Krzysztof Kasperek, Rysard Kosowski - burmistrz Chrzanowa, Stanisław Dusza - przewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego, Urszula Własiuk - prezes Fundacji Szlaki Papieskie w Krakowie oraz przedstawiciele chrzanowskiego samorządu.

Zbigniew Paterak uświetnił uroczystość recytacją fragmentów "Tryptyku Rzymskiego" Jana Pawła II, a na zakończenie spotkania tradycyjnie zaśpiewano "Barkę" - ulubioną pieśń Ojca Świętego.

Rada Sołecka w Płazie otrzymała z rąk starosty akt powierzenia opieki nad punktem Szlaku Papieskiego w Płazie.

22. parafią na Szlaku Miejsc Papieskich będzie parafia p.w. Chrystusa Króla w Balinie. Uroczystość poświęcenia tego miejsca zaplanowano na 26 listopada.